Baranyában egy ötezer példányos pulyka-, Bács-Kiskunban egy 60 ezer példányos tenyésztyúk telep vált a madárinfluenza járvány áldozatává. Lassan az ország fele fertőzöttnek minősül, mondja a Nébih.
Bács-Kiskun mellett Csongrádban is szigorú intézkedése
A Baranya vármegyei Szárászon található, mintegy 5,5 ezer példányt számláló hízópulykatelepen a megemelkedett elhullás ébresztett gyanút az állattartókban. A Nébih laboratóriuma a vírus H5N1 altípusát igazolta az elhullott állatokból. Az érintett állományt felszámolják.
A magas patogenitású madárinfluenza-vírus gyors terjedése miatt szigorú intézkedésekre volt szükség Bács-Kiskunban is. Az állategészségügyi hatóság az egész megyére, sőt, Csongrád-Csanád jelentős részére is kiterjesztette a védő-és megfigyelési körzeteket, illetve ott a korlátozással nem érintett területeken is megtiltotta vízibaromfi-állományok betelepítését. A két megyében, a védő- és megfigyelési körzeteken belül kötelező az egészséges, függeszthető méretű tömőalapanyag (sovány vízibaromfi állományok) haladéktalan vágása, az életkorukból adódóan vágásra még alkalmatlan állományok állami kártalanítás mellett történő felszámolása.
8 megye érintett; országos korlátozások
Közben Komárom-Esztergom megyében is kimutatta a madárinfluenza-vírus jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal laboratóriuma. A tárkányi, mintegy 60 ezer állatot tartó tenyésztyúk telepen is a megemelkedett elhullás gyanúja vezetett beavatkozáshoz.
A Komárom-Esztergom vármegyei kitöréssel együtt már nyolc vármegyében igazolta a madárinfluenza vírusát az állategészségügyi hatóság. További intézkedés, hogy Magyarország teljes területén tilos a baromfi és más, fogságban tartott madarak vásárokba történő bevitele, valamint díszmadár- és galamb kiállítások tartása.
Miután Európában nálunk a legsúlyosabb a madárinfluenza-járvány, az ezzel kapcsolatos híreinket itt olvashatják.