Míg a 2023-as év első felében ugrásszerűen nőtt, addigra annak az évnek a végére bezuhant, a 2024-es évben pedig szinte megállt a mezőgazdasági beruházások növekedése.
A magyar mezőgazdaságban végbement beruházások dinamikusan emelkedtek az elmúlt években – legalábbis 2023 őszéig. Különösen a gépfejlesztés, az állattenyésztés és a precíziós gazdálkodásra fordított összegek voltak jelentősek. 2021-ben a mezőgazdasági vállalkozások jövedelmezősége 12%-kal nőtt, míg az egy hektárra jutó árbevétel 10%-kal emelkedett.
Az anyagjellegű költségek növekedtek, míg a közvetlen támogatás csökkent. Az egyéni gazdaságok 27%-os növekedést mutattak, míg a társas gazdaságok is rekordévet zártak. A mezőgazdasági beruházások 2023-ban meghaladták a 667 milliárd forintot, ami 55,5%-os növekedést jelentett a 2010-es szinthez képest. A legnagyobb részesedést az állattartó telepek fejlesztése (400 milliárd), a kertészeti üzemek modernizálása (100 milliárd), és az élelmiszeripari kapacitások bővítése (230 milliárd) és a precíziós átállás (180 milliárd) kapták. Ugyanakkor a 2023-as év végére a növekedés már visszaesett.
2024-re a mezőgazdasági beruházások teljesítményértéke mindössze 2 milliárd forinttal nőtt (669 milliárd) a 2023-ashoz képest, és – európai, illetve banki-állami programok híján – a fejlesztések jellemzően saját tőkéből valósultak meg. Legnagyobb részben épületek, gépek és tenyészállatok beszerzésére fordították a pénzüket a gazdák. A beruházások túlnyomó része az agrárvállalkozások alaptevékenységeihez kapcsolódott, főként az állattenyésztési és növénytermesztési területeken. Az állattenyésztéshez kapcsolódóan az építési beruházások, a tenyészállatok beszerzése és a gépfejlesztés játszották a legnagyobb szerepet.
A mezőgazdasági beruházások idei alakulásáról ebben a cikkben írtunk.