2025 nyarán a tartós aszály és a forróság, de sajnos gyújtogatás miatt is a 2022-est idézően sok a mezőgazdasági vonatkozású tűzeset. Volt, ahol 500-600 hektáros területen égett a lábon álló gabona és a tarló.
A nagy tűzeset Bács-Kiskun megyében
Bács-Kiskun megyében, Katymár és Madaras között összesen ezer hektáros nagyságrendben égett a tarló és a gabona. Katymáron 500, Baja térségében 600 hektáron pusztított a tűz, ráadásul egy traktor és egy pótkocsi is kigyulladt. A tűz oltásában a bajai és nagybaracskai hivatásos tűzoltók, valamint a bácsalmási önkormányzati tűzoltók vettek részt, akik kéziszerszámokkal és vízsugárral próbálták eloltani a lángokat. A tűzoltók – köztük a bajai, ruzsai, nagybaracskai, kalocsai és kiskunmajsai hivatásos tűzoltók, valamint több önkéntes egység – több órán keresztül küzdöttek a lángokkal. Az oltás során az erős szél nagyban megnehezítette a munkát, hiszen a tűz gyorsan terjedhetett volna. A katasztrófavédelem beavatkozása révén végül sikerült körülhatárolni a tűz terjedését, de az égetett terület hatalmas, és a mezőgazdasági károk már most is érzékelhetők.
Dabronc és Ötvös: gabona és erdősáv égett
A Veszprém vármegyei Dabronc és Ötvös közötti területen szintén nagy kiterjedésű tűz pusztított, mintegy 20 hektáron. A tűz nemcsak a gabonatáblákat, hanem az erdősávokat is elérte. A helyszínre vonultak a keszthelyi, sárvári és zalaegerszegi tűzoltók, akik vízsugárral és erőgépekkel dolgoztak a tűz megfékezésén.
Gyújtogatás is súlyosbítja
A vasárnapi tűzesetek nem korlátozódtak Bács-Kiskun megyére. Csongrád-Csanád megyében, Bordány és Zsombó között egy 450 négyzetméteres bálatároló gyulladt ki, amelyben több mint 70 körbála égett el. A tűz átterjedt az avarra, és hatalmas veszélyt jelentett az érintett területekre. A tűzoltók itt is gyorsan beavatkoztak, hogy megakadályozzák a tűz további terjedését.
Mindezek mellett Hajdú-Bihar megyében Nádudvaron is egy nádas és száraz fű égett, ahol a szél még nehezebbé tette az oltási munkálatokat. A Jász-Nagykun-Szolnok megyei Tiszaburán a tűz már két melléképületre is átterjedt, és több portán okozott kárt. A veszélyes helyzetekben a tűzoltók erőgépekkel és vízsugárral dolgoztak a tűz megfékezésén.
Mindezt súlyosbítja, hogy a szabadtéri tűzesetek 99%-át emberi tevékenység, emberi gondatlanság okozza. Sőt, a tűzesetek körülményeit vizsgálva több esetben is felmerült a szándékos gyújtogatás gyanúja a katasztrófavédelmisek szerint.
A tűzesetek növekvő trendje
Az idei év első felében már több mint 270 mezőgazdasági tűzeset történt Fejér vármegyében, és júniusban is 75 esetet regisztráltak. Az Országos Katasztrófavédelem adatai szerint 2025 első felében országszerte több mint 6100 szabadtéri tűzeset volt, amelyből sok volt a mezőgazdasági területeken keletkezett tűz. Az idén eddig naponta átlagosan több mint két szabadtéri tűzhez riasztották a tűzoltókat Fejér megyében, ami komoly aggodalmat kelt a szakemberek körében.
A tűzgyújtási tilalom ellenére a szabadtéri tűzhelyzetek száma nem csökkent. A tűzoltók már hosszú hetek óta küzdenek a lángokkal, és a helyzet minden egyes újabb tűzesettel egyre nehezebbé válik.
Mi a teendő, ha már megtörtént a baj?
Ha mégis bekövetkezik egy tűzeset, azt a MÁK elektronikus felületén jelenteni kell, a kár bekövetkezését követő 21 napon belül, de legkésőbb a vis maior bekövetkezésétől számított hat hónapon belül – figyelem, ez jogvesztő határidő. A tűzeseteknél csak az minősíthető vis maiornak, ahol a kedvezményezett hitelesen bizonyítja, hogy minden megelőző intézkedést megtett a tűz keletkezése ellen. Tarlón vagy növényzetben bekövetkezett véletlen tüzet csak akkor ismeri el az állam, ha a gazdálkodó a 1996. évi XXXI. törvény szerinti, a tűzeset helye szerint illetékes tűzvédelmi hatóság által kiállított tűzeseti hatósági bizonyítvánnyal (amennyiben tűzvizsgálati eljárás nem került lefolytatásra), ellenkező esetben tűzvizsgálati jelentéssel rendelkezik.
A 2025-ös nyár tehát a mezőgazdasági tűzesetek szempontjából különösen súlyosnak ígérkezik. A forró, száraz időjárás és az aszályos körülmények miatt az eddig is rendkívül magas tűzeseti számok tovább emelkedhetnek. Bár most pár nap hűvösebb idő várható, hosszú még a meleg évszak. A gazdálkodóknak kiemelt figyelmet kell fordítaniuk a tűzmegelőzésre és a biztonsági intézkedésekre, hogy elkerüljék a természeti károkat. A helyi tűzoltóságok folyamatosan dolgoznak a helyzet kezelésén, de az oltás gyakran komoly erőfeszítéseket igényel a környezetük és a szél miatt.