A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen (MATE) egyedülálló módon sikerült Hold-talajban életképes mustárnövényeket nevelni, sőt, a szokatlan körülmények között élő növény három életképes magot is termett, ami világviszonylatban is példátlan.
„Űrnövényt” találtak a magyarok a NASA-nak
A NASA nemzetközi ajánlást tett közzé – többféle paraméterrel – arra, hogy melyek azok a növények, amelyek alkalmasak lehetnek életben maradni a Holdéval megegyező szerkezetű és szemcseméretű talajban. Számos kitételnek kell megfelelniük a növényeknek (kis vízszükséglet, az átlagostól nagyobb oxigéntermelés, fogyaszthatóság, illékony szerves vegyületek megkötése a környezetében). A zsálya, a rukkola vagy a mustár az utolsó rostán is fennmaradtak. A MATE Műszaki Intézetének szakértői, köztük Dr. Barkó György tudományos főmunkatárs és kutatói csapata vizsgálódásaik során bizonyították, hogy az ajánlott növények sorából a mustár emelkedik ki. A mustármag sikeresen kihajtott és növekedett minimális víz hozzáadása mellett is a Hold-talajban. – Hatalmas felfedezésnek mondható, hogy a korábbi hidroponikus növénytermesztéssel ellentétben, talajban, ráadásul Hold-talajban sikerült növényt termeszteni néhány csepp vízzel. Mára nem kell a magoknak túl nagy segítség ahhoz, hogy kihajtsanak. Minimális vizet meglévő ásványok bontásával is elő lehet állítani – fejtette ki Dr. Barkó György.
Hold-barlangot imitáltak a kutatók
A MATE kutatói arra is rávilágítottak, hogy mindenképpen zárt környezet szükséges a növényeknek ahhoz, hogy sikeresen kifejlődhessenek a Holdon, a sugárzás ellenkező esetben megölné őket. Ezért a MATE Műszaki Intézetének speciális vitrinében egy Holdhoz hasonló barlang körülményeit próbálták előidézni, a megvilágítás és a hozzáadott víz mennyiségének tekintetében, kivéve természetesen a nyomáskülönbséget. A kutatók célja nemcsak a növények kihajtatása és életben tartása, hanem az is, hogy a folyamat fenntartható legyen, vagyis, hogy a növényekből további magok teremjenek. A MATE szakértőinek sikere, hogy a mesterséges körülmények között nevelt növények három maggal hálálták meg a nem mindennapi gondoskodást. Hasonló körülmények között termett magokkal eddig még csak a MATE Műszaki Intézete rendelkezik, ezért a kutatás világviszonylatban is egyedülálló. A magokat jelenleg az ELTE HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpontjában elemzik, vizsgálják, felvesznek-e mérgező nehézfémeket a talajból, emberi fogyasztásra alkalmasak-e.
Kérdés, hogyan bírják a magok a Hold-utazást?
Ugyancsak lényeges kérdés, hogy a magok űrbe való feljuttatása során életképesek maradnak-e az utazás után. Dr. Barkó György és csapata februárban egy Falcon 9 típusú rakétával mustármagokat juttatnak az űrbe, majd egy orbitális pálya megtétele után vissza, a Földre. A kísérletben a gyorsulás, a magokra ható sugárzás hatását vizsgálják, hogy kiderüljön, alkalmasak-e néhány napos Holdig tartó utazásra.
Mint nemrég írtunk róla, a MATE kutatói-fejlesztői nemrég az ázsiai lódarázs jelentette fenyegetés elhárításában vállaltak nagy szerepet a régióban – cikkünk itt olvasható!
Forrás: MATE