A sertéshústermelők szerte a világon óvatosak az állomány újjáépítésével kapcsolatban. Ez leginkább a kereskedelem, a betegségek és a kereslet terén fennálló bizonytalanságokkal függ össze. A logisztikai kihívások és a La Niña lehetséges hatásai tovább bonyolítják a piacot.
A betegségek a legnagyobb kihívás
Az agrárüzleti ügyekben hagyományosan erős Rabobank friss jelentése szerint a globális kocaállomány stabil maradt 2024 harmadik negyedévében is – vagyis annak ellenére sincs növekedés, hogy egyes régiókban javult a jövedelmezőség. Szezonális termelésnövekedésre ugyanakkor számítani lehet, amikor lehűl a hőmérséklet, és friss kukorica válik elérhetővé. Igaz, ekkor az állományok egészségügyi kihívásai jellemzően fokozódnak. Ez Magyarországon sem ismeretlen kihívás, miután a nyári aszályos forróság miatt jelentős aflatoxin-fertőzöttség volt tapasztalható a kukoricatáblákon. Ezért a biológiai biztonság továbbra is a legfontosabb prioritás a folyamatos betegségkockázatok miatt. A Dél-Koreában, Oroszországban és az EU-ban kitört járványok termeléskieséshez vezettek 2024 második felében, ami a hatékony biológiai biztonsági intézkedések ellenére korlátozta az állomány-újjáépítést. Kínában a mérséklődő betegségek miatti nyomás 2025-ben támogatnia kell az állomány növekedésének visszatérését. Brazíliában, az Egyesült Államokban és a déli EU-országokban is enyhe termelésnövekedés várható – adta tovább a Pigprogress.
Fordulat, növekvő sertéshústermelés az EU-ban
A Rabobank szerint az EU-27 államaiban és az Egyesült Királyságban a sertéshústermelés 3%-kal nőtt 2024 januárja és júliusa között, de az EU 8 legnagyobb sertéshústermelőjénél a kocaállomány 0,6%-kal csökkent 2023 végéhez képest. Ez összhangban van például a Hollandiában tapasztalható termelési nehézségekkel (ahol 10-15%-os csökkenés éves szinten), míg Spanyolország továbbra is a PRRS Rosalía törzzsel küzd.
Sok takarmány, alacsony(abb) költségek, bővülő fogyasztás
A globális takarmánykészletek rekordon vannak, így a sertéstermelés költségei a legtöbb régióban alacsonyabbak. A dél-amerikai és ázsiai száraz viszonyok azonban arra utalnak, hogy a takarmányköltség előnyei nem egyenletesek, illetve a kukorica és a szójaliszt alacsonyabb költségei bizonyos régiókban árréscsökkentést jelentettek, másutt a szűkebb búzaellátás magas szinten tartotta a költségeket. Észak-Amerika magas betakarítási eredményei mind a szója, mind a kukorica terén árcsökkentő hatásúak lehetnek.
Mindeközben a RaboResearch a fogyasztás további növekedésével számol. Az alacsonyabb energiaköltségek lassítják az áremelkedést, bár a szolgáltatások és az élelmiszerek magasabb költségei a fogyasztókat terhelik.