Hét százalékkal több állatot vágtak le az év első 9 hónapjában, mint tavaly őszig, a külkereskedelem pedig egyenesen szárnyal a tavalyi időszakhoz képest a sertéságazatban.
Jelentősen nőtt a vágások száma
A magyarországi vágóhidakon 3,5 millió sertést vágtak le 2024 első három negyedévében, ami 7%-kal több (+229 ezer darab), mint a 2023. január–szeptemberi időszakban – írja az AKI friss jelentése. A levágott állatok élősúlya összesen 412 ezer tonna, hasított súlya 332 ezer tonna volt, azaz mind az élő-, mind a hasított súly bő 8%-kal múlta felül az előző év hasonló időszakának értékét. A sertésvágás élősúlyban havonta átlagosan közel 46 ezer tonna volt, míg a legmagasabb havi értékek, az áprilisi és májusi meghaladták a 48 ezer tonnát (5. ábra). A sertésvágáson belül az anyakocák vágása az előző év első három negyedévi 42 ezerről – 7,6%-kal – 45 ezer darabra nőtt szeptemberig.
A nagyságrendek érzékeltetéséhez Európából: az Eurostat adatai alapján Spanyolországban 35 millió állatot vágtak, a második legtöbbet Németországban és Franciaországban.
Több az állat, nagyobb az export – de sajnos az import is
Még nagyobb a növekedés az élő sertés kivitelének volumenében, ami közel 23%-kal bővült, míg az import gyakorlatilag változatlan szinten maradt a szóban forgó időszakban a tavalyihoz képest. Ez és a forgalom 7%-os növekedése sem volt viszont elég ahhoz, hogy forduljon a külkereskedelmi mérleg, ami még mindig rossz. Míg ugyanis az export 23 ezer tonna, az import 47 ezer tonna volt szeptemberig. Élő sertés főként Szlovákiából, Horvátországból és Németországból érkezett, a kivitel nagyrészt Romániába, Ausztriába és Albániába irányult.
Ugyancsak jó hír, hogy a sertésállomány is nőtt. A KSH adatai szerint a 2,75 millió példány közel 200 ezerrel (+7,8%-kal) több a 2023. júniusinál, a 2023. decemberit pedig 137 ezerrel múlta felül. Az anyakocák száma 162,4 ezer volt 2024 júniusában, az állomány egy év alatt 13,6 ezerrel bővült (+9,1 százalék).