Az éghajlat-változás, a talajerózió és a szélsőséges időjárás közepette egyre több hazai szőlősgazda alkalmaz újfajta megoldásokat a talaj megóvása és a kártevők visszaszorítása érdekében. Az ÖMKi kutatásai szerint a szőlősorközökbe vetett fajgazdag, őshonos növényekből álló magkeverékek jelentősen hozzájárulnak a talajvédelemhez, a hasznos ízeltlábúk megtelepedéséhez, és ezáltal a kártevők, mint az amerikai szőlőkabóca visszaszorításához is.
A 2021 és 2024 között, Eger és Tokaj környéki ültetvényekben végzett kutatások összehasonlították a hat és tizenkilenc fajos magkeverékkel kialakított sorköztakarókat a spontán növényzettel. A virágos keverékek jelentősen növelték a hasznos ízeltlábúk, így a zengőlegyek, pókok, parazitoid darazsak, vad- és háziméhek számát. A vadméhek fajszáma kétszerese volt a kontroll területeken mérthez képest.
A szőlőtőkéken is kimutatható volt a hatás: a zöldfátyolkák tojásainak száma 50%-kal magasabb volt az ÖMKi Élő Sorköz-ös területeken, míg az amerikai szőlőkabóca egyedszáma látványosan csökkent. Mindez a Flavescence dorée betegség terjedésének lassulását is eredményezheti.
Az ÖMKi szerint a megfelelően megválasztott sorköztakarók nemcsak ökológiailag, hanem gazdaságilag is fenntartható választ adnak a klímaválság kihívásaira, és hozzájárulnak a hazai borvidékek versenyképességének megőrzéséhez.
A takarónövény-technológia természetesen nem csak a kertészeti kultúrákban segíti a gazdák munkáját. A klímaváltozás mind szélsőségesebb hatásai miatt a talaj felszínének védelme, a nedvesség-kipárolgás csökkentése, a talajszerkezet javítása, a tápanyag-utánpótlás segítése miatt szántóföldi táblákon is mind többen alkalmaznak takarónövény-magkeverékeket. Lásd erről cikkeinket:
Sikeres növénytermesztés évi 300 mm esővel és 5 fogással
Itt az újabb bizonyíték a klíma-ellenálló talajművelésre