Az egyre szárazabb, aszályos évek kérdésessé teszik a kukorica termesztését. Még öntözött területeken is érhet meglepetés. Így feltevődik a kérdés, hogy mi legyen, melyek azok a növények, amelyeket biztonságosabban lehet termelni. Legyen csak őszi vetésünk, és a nyári nagy melegek alatt nem kell izgulni, vagy mégis rizikózunk?
A szója ígéretes alternatíva
Mindenki saját maga látja az elmúlt éveit, hogy mikor miből lehetett nyereségesen kiszállni. Azt is látni, hogy talán akkor lesz hosszú távon egy farm működtethető, ha valami mást állítunk elő, mint a sok millió hektáron termelő, nagy farmok. Azáltal, hogy egyre egészségesebben szeretne élni a lakosság, fel fog értékelődni a szója, és egy néhány alternatív, közvetlenül élelmezésre szolgáló növény. Nagyon sok növénynek jelenleg még kórokozója sincsen, ezért pl. nagyon jól termeszthetők, akár biominőség is előállítható.
A szója lehet érdekes, mert ebből nagy mennyiség kell, az állattenyésztésben alapanyag! A vetéstechnológia igen széles skálán mozog. Lehet gabonavető géppel sűrű sorba vetni vagy szemenkénti vetőgéppel egészen 75 cm sortávolságban. Általában azt lehet mondani, hogy ugyanazt a termést lehet betakarítani, hasonló a helyzet, mint a repce esetén. A nagy sortávolságú vetéseknél (50 cm+) érdemes szemenkénti vetőgépet használni, ugyanis itt már a növény térállása, sorban levő távolsága is fontos, mivel jóval kevesebb növényt vetünk. A talajművelési technológia is széles skálán mozog. Lehet mulcsos és akár sávművelésű, sőt, no-till is. Nagyon fontos, hogy ahova a gyökerek nőnek, morzsás szerkezetű legyen a talaj. Így tud a gyökér lefelé nőni, és ha van elég porozitás, akkor könnyebben tudnak a gümők is „dolgozni”. A szójának van egy másik előnye: ha jó az oltása, akkor nitrogén nélkül is lehet termeszteni. Ezzel is csökkenteni tudjuk a termesztési költségeinket, ill. serkenteni a talajéletet.
Mulccsal nedvesebb a talaj!
A talajművelésnél, ha a mulcsos technológiát vesszük, akkor ősszel egy mulcskultivátorral a megművelt talajtfelszínbe, tavasszal akár direktbe vagy magágykészítés után történhet a vetés. A tavaszi magágykészítésnél, mulcsos technológia esetén nagyon oda kell figyelni, hogy nehogy káros tömörödéseket vigyünk be a művelés folyamán.
Ugyanis a talaj jóval nedvesebb, mint a szántott felszín, a mulcs tartja a nedvességet! Keskeny kapával végezzük a felszín mozgatását, mellőzzük a lúdtalpkapát! A felszínegyengetésre tökéletes egy Cruiser vagy Finer sekély mulcskultivátor. A sekély talajművelés legtöbb esetben csak azért kell, hogy az aratásnál minél kevesebb legyen a veszteség. A mulcsba vagy takarónövénybe vagy direkt (pl. kukorica tarlóba) történő vetésekre egyik legalkalmasabb vetőgép az Avatar. A direktvető, mulcsos technológiában is tökéletesen teljesít! Azon területeken, ahol még a talajszerkezet visszaállítása folyik, ill. a felszínen kellett egyengetni, a tavaszi művelet után akár egy mulcsba vető géppel (pl. Pronto) is el lehet vetni a szóját. Érdemes minden második sort kizárni.
Sprinter vetőkultivátor Duett csoroszlyáit a szójavetésre érdemes lecserélni: a Solo vagy ThinEdge csoroszlyákra, így egy sorba és nem szórva vetünk.
A szemenkénti vetésnél úgy látszik, biztonságosan az 50 cm körüli sortávolságban lehet termelni. A 75 cm sortávolság is ugyanannyit tud a megfelelő fajtával, de egy későbbi erős szélvihar összedöntheti az állományt, ami egy kisebb katasztrófával is felérhet. A nagyobb sortávú vetéseknél a gyomirtást mechanikusan is végezhetjük, és ekkor a sorközművelővel egy kisebb töltögetést is végezhetünk, aminek a következtében az aratásnál, ha nincs flexi asztalunk, akkor is minimalizáljuk a veszteséget!
A szója azért is lehet érdekes, mert egy szárazabb idő után, ha csapadékot kap, akkor újra virágzik és termést köt, így biztosabb a termesztése. Magasabb hőmérsékleteket elbír, mint a kukorica, így a stresszes időszakból jobban tud kikerülni.
A termelőknek lenne még egy feladatuk: minden évben minden parcella mellé legalább egy csemetét ültessenek!
