fbpx

Állatbetegségek: talán mégsem kellene leölni az állományokat

Írta: Kohout Zoltán - 2024 november 29.

A madárinfluenzának csak Magyarországon több százezer állat és több tucat gazdaság esett áldozatául, a sertéspestis-járványok idején is tömegével kell egész állományokat felszámolni. Egy német kezdeményezés most azt célozza, gondolják újra és tegyék korszerűbbé az állatbetegségek megelőzési protokollját.

Németországban a Szövetségi Állatorvosi Szövetség (BTK) és a Szövetségi Állategészségügyi Szövetség (BfT) úgy véli, az állatbetegség-kitörések által támasztott növekvő kihívások miatt az állatbetegségek elleni védekezés már nem korszerű. Konkrétan arra utaltak a nyilatkozattal, ami a régen kidolgozott protokollokra épül: vagyis arra, hogy megelőzésképpen az egészséges állatpopulációkat is leölhetik. A két szakmai szervezet szorgalmazza a védőoltások integrálását, mint az állatbetegségek elleni stratégiai küzdelem központi eszközét. A vakcinázás az állatok egészségének megőrzésének alapvető eszköze, és az állatok védelmét és a biztonságos élelmiszertermelés biztosítását szolgálja. A kéknyelv-betegség elleni védőoltás BTV 3 oltóanyagokkal történő meghosszabbítása alkalmából a BTK és a BfT közös álláspontjukban kifejezetten követeli, hogy „az oltásokat az állatbetegségek és a feltörekvő fertőző betegségek elleni küzdelem stratégiai megközelítéseinek fontos eszközeként kell rögzíteni. betegségek”.

A modern vakcinák ráadásul hatékonyak és biztonságosak. Különösen a korai felismeréssel és a rendszeres állatorvosi ellátással együtt a vakcinázási programok nagy lehetőségeket rejtenek. Ezeket fenntarthatósági és élelmezésbiztonsági okokból is ki kell használni. Hatékony lenne egy tervezett, stratégiai megközelítés az állatbetegségek leküzdésére Németországban és Európában, ahol az egyik lehetséges intézkedés a vakcinázás volna. Az állategészségügyi cégek csak így tudnak a lehető leggyorsabban megfelelő mennyiségű oltóanyagot rendelkezésre bocsátani állatjárvány esetén.

Az Európát és hazánkat fenyegető állatbetegségekről összefoglalóan legutóbb ebben a cikkben írtunk.