Az elmúlt években megszokott, nyugodt és kiszámítható vetőmagpiaci helyzet tavaly teljesen felbolydult, és azóta is állandó, nem kevés bizonytalansággal terhelt változásban van. Korábban rendkívül egyszerűen és teljes biztonsággal előre lehetett jelezni a vetőmagellátás alakulását, mostanra azonban a múlt év végén bekövetkezett energiaár-robbanás és a február 24-én elindult orosz-ukrán háború miatt minden gyökeresen megváltozott.
Tavaly az őszi kalászos vetőmagok értékesítési szezonja egybeesett a gabona-terményárak kezdődő növekedésével. A műtrágyaárak többszörösére emelkedtek, és szinte minden növénytermesztési inputanyag kiemelkedő mértékben drágult. Az őszi kalászos vetőmagok áremelkedése messze elmaradt ettől a szinttől. Az árutermesztésben az őszi búza esetén rekordtermés született, a növényállományok és a betakarított termés egészségi állapota jó volt. Ennek következtében a visszafogott mag vetőmagkénti felhasználása a megelőző évekhez képest kissé megemelkedett. Ez várható volt, hiszen a növénytermesztési inputok sorában a vetőmag az a termék, amelyet a mezőgazdaság saját magának termel meg, így ha a növekvő költségek miatt fontossági sorrendet kell felállítani a vásárlásokban, akkor sajnálatosan a sor végére kerül. A tavalyi őszibúza-betakarítási időszakban sem esett vissza a termény felvásárlási ára, amely arra sarkallta a gazdálkodókat, hogy a várható magasabb árbevétel reményében tovább bővítsék az őszi búza arányát a termesztésben. Az országos termőterület ennek következtében közel 100 ezer hektárral növekedett, de ezzel ellentétesen a fémzárolt vetőmag használata a 36,4%-os felújítási szintről hozzávetőlegesen 1,5%-kal csökkent.
Az elmúlt 6 évben az őszi búza aránya az országos termelésben folyamatosan csökkent, de a termésmennyiség az 5 tonna feletti országos átlagterméseknek köszönhetően 4,7–5,2 millió tonna sávban stabilizálódott. Ebben az eredményben meghatározó szerepe volt a fémzároltvetőmag- és fajtahasználatnak. A termelés hatékonysága növekedett, és ez fokozta a termelésbiztonságot is. A felújítási arány csökkenését egyértelműen az egekbe szökő input- és energiaárak okozták, de ez vélhetően csak időleges megtorpanást jelent az évek óta emelkedő tendenciában.
Az idei évet illetően a vetőmag-szaporító terület nagysága kis mértékben csökkent, a fajták száma 174. Az időjárási körülmények rendkívül kedvezőtlenül alakultak. A téli és tavaszi csapadék szinte teljes elmaradása erősen visszavetette az őszi kalászos növények fejlődését. A vízhiány különösen a bokrosodás és a szárba indulás idején okozott károkat, általánosan elmondható, hogy idén az ország minden termőtáját alacsony kalászszám és az elvártnál kisebb kalászok jellemzik.
A termésátlagok bizonyosan nem fogják megközelíteni a tavalyi évi rekordtermést. Nemzetgazdasági szinten abban lehet bízni, hogy ezt a csökkenést kompenzálni tudja a területnövekedés, így az országban várhatóan rendelkezésre álló őszibúza-terménykészletek nem fognak csökkenni.
A vetőmag-szaporítások terméskilátásai sem kedvezőek. A Dunántúl nagy részén jelentősen több eső esett, mint a Dunától keletre eső országrészekben, ahol a január 1. óta lehullott csapadék mennyisége messze elmaradt a szokásostól, és az év első öt hónapjában a 70 mm-t is alig haladta meg. A vetőmag-előállítás intenzív termelési forma, célja az egészséges, jó csírázóképességű, fajtaazonos mag előállítása. Az aszályos időszak a kórokozók megjelenését háttérbe szorította, azonban a kártevők sok helyen gondot okoztak a szaporításokban. A száraz, meleg időjárás egyértelmű következményeként alacsonyabb ezermagtömegű és kisebb magméretű terméssel kell számolni. Jelen helyzetben még teljeskörűen nem mérhetőek fel a terméskilátások, de előrevetíthetően szükség lehet a forgalmazási követelmény részét képező rostaméret- (magméret) engedmény kezdeményezésre. A gazdálkodók jól tudják, hogy a csírázóképesség és a növekedési erély nem függvénye a magméretnek. A kisebb méretű magokból is egészséges, fajtára jellemző méretű és tulajdonságú növény növekedését lehet várni.
A vetőmagellátás tekintetében fontos elem a megtermelt és rendelkezésre álló vetőmagkészlet mennyisége. Ennek megítélésében elsődleges szempont a fémzárolt vetőmag iránt várható igény. A jelenleg is stagnáló-emelkedő terménypiaci árak vélhetően tovább növelik majd a termelési kedvet, ami élénkítheti a vetőmagkeresletet. Ennek ellenében hathatnak a vetőmagon kívüli fontosabb növénytermesztési inputanyagok, az energiaárak alakulása miatti esetleges költségnövekedési trendek. A növénytermesztők a gazdálkodási tapasztalatuk és vetőmagvásárlási szokásaik alapján előre ki tudják kalkulálni a várható kalászosvetőmag-árakat. Ebben segítséget jelenthet az érintettek számára a Vetőmag Szövetség által minden év nyarán meghirdetett tájékoztató ár. A vetőmag speciális árucikk, hiszen ciklikus termelésű, és az értékesítése is bizonyos rövid időszakhoz kötött. Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a vetőmag élő növényi anyag, és elsődleges, hogy ezt a fontos tulajdonságát minél magasabb szinten meg kell őrizni a felhasználásig, azaz a vetésig. Minden jogszabályban előírt vetőmag-szaporítási, -feldolgozási, -kezelési és forgalomba hozatali követelmény azt szolgálja, hogy a gazdálkodó az élelmiszer termeléséhez egészséges, gyommentes, faj- és fajtaazonos, garantált minőségű vetőanyagot tudjon felhasználni.
Az elsődleges cél az élelmiszer-termelés biztonsága, amely minden ország számára stratégiai fontosságú. Ezt a célt az utóbbi években a jóléti élelmiszerbőség közepette lassan elfeledtük. A COVID-járvány elmúlt két éve alatt több nemzetközi szervezet is felhívta a figyelmet arra, hogy a nemzetközi kereskedelem korlátozottsága, a klímaváltozás és a Föld rohamosan növekvő népessége élelmiszer-ellátási nehézségeket okozhat. A klímakatasztrófa mindent elfedő hangsúlyozása háttérbe szorította az élelmiszer-termelés alapkérdéseit. Az élelmiszerlánc-biztonság mellett szinte alig esik szó az élelmezésbiztonságról. A múlt évben elindult energiaár-robbanás hatását csak fokozta az orosz-ukrán háború miatt kialakult gabonaellátási feszültség. Az Európai Unió több lépést is tett az európai gabonahelyzet rendezésére. A gabonatermelés fokozására engedményeket tett a támogatási rendszer bizonyos követelményeiben, és folyamatos tájékoztatási kötelezettséget írt elő a tagországok számára a gabona- és olajosnövénytermelés és a rendelkezésre álló készletek vonatkozásában. Az élelmezési helyzet egy év alatt gyökeresen megváltozott; ne feledjük, 2016-ban szűnt meg az állami tartalékgazdálkodás arra hivatkozással, hogy a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek esetében Magyarországon nem indokolt gazdaságbiztonsági készletek fenntartása. Vélhetően a jövőben Európa-szerte nagyobb hangsúlyt fog kapni az élelmezésbiztonság, hiszen előre nem látható katasztrófahelyzetek, háborús események és nem mellesleg a klímaváltozás nem múló nehézségei egyik pillanatról a másikra globális krízishelyzetet eredményezhetnek.
A vetőmagágazat szereplői arra törekednek, hogy ennek az élelmiszer-termelési biztonságnak adják az egyik bázisát, az ellenőrzött vetőmagot. Idősebb kollégák nosztalgiával gondolnak vissza arra az időszakra, amikor az uniós közös piaci szabályok érvénybe lépése előtt nemzeti jogszabályban a növénytermelési támogatások feltétele volt az arányos fémzárolt vetőmag használata. Ennek esetleges ismételt megfontolása egy lehetőség lenne a stratégiai fontosságú termelésbiztonság fokozására.
Polgár Gábor
VSZT