- Te mivel támogatod a növényeidet?
- Nitrogénnel.
- Oké…, és mivel támogatod a nitrogénedet?
- …
Ezt az elgondolkodtató párbeszédet hoztam a mindennapokból, az idei fejtrágyázási szezonra készülődve. Valahol mindenki érzi vagy érezte már: mérleg egyik serpenyőjében ott ülnek az ökonómiai megfontolásaink, a másikban viszont az, hogy el kell(ene) engednünk a „hátmertígyszoktuk” gyakorlatát, a lecsupaszított, extenzív megoldásokat, ha versenyben szeretnénk maradni. Magunk mögé tekintve elmondhatjuk: olyan klimatikus környezetben kell dolgoznunk, amely egyszerűen nem engedi már meg, hogy technológiai hibát, hibákat kövessünk el. Évről évre egyre szűkülő mozgástérben vagyunk, és, aki még nem tette, be kell látnia: rá vagyunk kényszerítve a hatékonyságra s egyben a minőség elérésére is. Különösen igaz ez a felhasznált inputanyagokra.
A kén jelentősége
Ezt a hatékonyságot erősíti fel a kén is, amely kulcsfontosságú szerepet tölt be a tápanyagellátási stratégiánkban, ha a legjobb minőség elérése a célunk. Kén nélkül kalászosaink nem tudják hozni a beléjük kódolt terméspotenciáljukat, sem mennyiség, sem minőség tekintetében. A szigorodó környezetvédelmi szabályozások nyomán ma már – kénutánpótlás nélkül – potenciálisan fokozódó kénhiányra kell és lehet számítani.
Mivel a talaj nitrogéntartalmának 95%-a, kéntartalmának pedig 90-95%-a a talaj szerves anyagában található, ha nem őrizzük meg/nem pótoljuk vissza ezt a szerves anyagot, vagy júdáspénzért erőműben elégetjük azt, akkor e két esszenciális tápelem felvételét, hozzáférhetőségét is, akkor önmagunknak ártunk. Duplán. Szerves anyag nélkül nincs talajélet, talajélet nélkül nincs nitrifikáció.
A Yara ebben a szezonban is a YaraBela Sulfan (N: 24%, SO3: 15%) termékével van jelen a magyarországi nitrogénpiacon. Szárazföldön, a németországi Rostockból érkezik Magyarországra, a gazdálkodóink műtrágyaszórójába, immáron 750 kg-os BB kiszerelésben.
Ammónium-nitrátról van szó, amely kiváló fizikai tulajdonságai mellett abban is egyedülálló, hogy a ként nem a leginkább savanyító hatású ammónium-szulfát formában, hanem gipsz, CaSO4 formájában hordozza. A talajban lévő szerves elemi kén egy lassú mikrobiológiai folyamat során oxidálódik a növények által felvehető szulfáttá, amely folyamat a tél végén (mikor állományaink a legéhesebbek) a hideg talajon még inkább gátolt. Fentiek nyomán az első fejtrágyát mindenképpen kénes nitrogén formában javasolt kiadni. Minden egyes szemcséje növényi igényhez idomultan, 4:1-es N/S aránnyal rendelkezik. Az átlagátmérőjük 3,8 mm, az 1,6 mm-nél kisebb átmérő megengedett maximuma 1% ezekben a vikinghajós zsákokban, vagyis: YaraBela Sulfan: kémiából és fizikából ötös.
Kalászos helyzetkép 2025 elején
A november közepéig, egy hónapon át tartó száraz időszak, illetve az október közepe utáni vetések, főképp tömörödött, levegőtlen talajállapottal párosulva többfelé egyenetlen kelést és nehézkes korai fejlődést eredményeztek. Ezen segített a november második felében hullott csapadék, de hiába volt valamivel enyhébb a december az átlagosnál, a kalászosok számottevő fejlődéséhez ez kevés volt, sok helyen maradtak igen gyenge táblák. Lesz mit felhozni… A minőségi alaptrágyában részesült állományok viszont már januárban is beszédesen szépek, megerősítve újra a foszfor fontosságát.
A foszfor pótlása
A talajoldatban lévő foszfor – amely főleg dihidrogén-foszfát és hidrogén-foszfátion formában van jelen – mennyisége rendkívül kicsi: 0,3-1 kg P2O5/ha. A növények közvetlenül csak ezt a feloldott formát tudják felvenni. Fajtól/fajtától/hibridtől függően 10-30 kg/ha mennyiséget fogyasztanak évente, tehát a talajoldat foszforveszteségét pótolnunk kell. Nagyon mobilis a növényben (a hiánytünetek emiatt az idősebb leveleken mutatkoznak először), de szinte immobilis a talajban. Foszforhiány esetén csökevényes, silány gyökérzettel rendelkező, sötétzöld növényeink lesznek, apró, lilás-vörösen elszíneződő levelekkel, rövid ízközökkel. Fejlődésük elmaradott, vontatott lesz. Hiányzik belőlük a vigor, az életerő, az intenzív víz- és tápanyagfelvételre képes, erőteljes gyökérfelület.
A YaraMila termékcsalád „P-Extend” technológiával kifejlesztett, amely azt jelenti, hogy a foszfor tekintetében 70%-ban ortofoszfát (talajoldatban azonnal felvehető), 30%-ban pedig ebben az „előszobában”, fixációtól védett formában, egy folyamatos ellátást, tartamhatást biztosít a növény gyökerei számára.
A magas hatóanyag-tartalom mellett a kiváló fizikai tulajdonságok segítik a pontos és egyenletes kijuttatást, teljes felületen, és vetéssel egy menetben egyaránt. A YaraMila 16-27-7-es a termékcsalád húzóterméke, egyik zászlóshajója. Robbanásszerű start, erőteljes, mélyre hatoló gyökérzet, a friss, könnyen oldódó foszfor hatását kén és cink támogatása kíséri. Klasszikus starter- és kalászos alaptrágya. Egyre több területen a tavaszi/kapás kultúrák is hálásak a friss foszforért, még a szmektit/vermikulit típusú agyagásványokon, kötött, nehéz réti agyagokon is. A foszfor-fixáció, egyben a foszforfelvehetőség egyik fő meghatározója a talajunk kémhatása.
Stresszoldó zászlóshajó
A stressz, úgy tűnik, most már mindig ott lesz a növényeink életében is. Naptári hónapra való tekintet nélkül. Jobb lesz rá felkészülni idén is, mint késve rohanni a tünetek után. Kalászos gabonáink növényspecifikus terméke a YaraVita Gramitrel. Több mint másfél évtizede Magyarországon a YaraVita termékcsalád egyik zászlóshajója, literenként 620 g/l összes hatóanyag-tartalommal. Magnézium, mangán, réz és cink egy termékben, tápanyagigényt követő, ideális arányban. A lombon keresztüli támogatás kiváló eszköze a tél vagy épp tél hiánya(!) miatt megfáradt állományokban. A fajsúly is tiszteletre méltó: a 10 literes kanna közel 16,5 kg-os.
Kapunk tőle gyors növényi interakciót, 4-6 hét tartamhatást, tapadásfokozót és esőállóságot. Kényelmet, egyszerűséget, és kalászosok igényére szabott több kulcselemet egy kannában. Az ellenálló, egységes állomány alapvető kívánalom a tavaszi indulásnál ezekben a stresszfaktorokkal terhelt esztendőkben!
Ajánlásunkban bokrosodáskor (legtöbbször növényvédelmi kezeléssel egy menetben), illetve szárbainduláskor (egészen a zászlós levél kiterüléséig) a megosztott 2-2 l/ha dózis szerepel. Ha nincs lehetőség a megosztásra, akkor a 3 l/ha a bevált receptúra. Utóbbi esetben célozzuk meg az 1-2 nódusz közti fenofázist (BBCH 31-32).
A gyökérfejlődés érdekében
S ha már alaptrágyázások elhagyása, és foszforpótlás elmaradása: fejletlen gyökérzet, s ebből adódó gyenge foszforfelvétel. Visszamaradt kezdeti fejlődés esetén, a gyökérfejlődés elősegítésére, a kora tavaszi első lehetséges beavatkozás során javasoljuk a YaraVita KombiPhos alkalmazását 2-3 l/ha dózisban. Nagyon magas, 456 g/literes foszfortartalma mellett a kálium, a cink, a mangán és a magnézium is ott van a kannákban. Összhatóanyag-tartalma: 615 g/liter.
Mit tegyünk a februári tavaszban?
„Felfelé húzó”, meleg léghőmérséklet, de hideg talajok. Alvó talajmikrobák, gátolt gyökéren keresztüli tápelemvétel. A tartós téli pihenés nélküli, éhes repcetáblák ez évi első lombon keresztüli segítsége YaraVita Brassitrel Pro névre hallgat. A Yara olajos- és fehérjenövények igényeire kifejlesztett növényspecifikus lombtrágyája, portfóliónk meghatározó terméke. Szuszpenziós, magas fajsúlyú koncentrátum, 10 literes kiszerelésének tömege 15 kg feletti, szintén súlyos egyéniség. 458 g/l összhatóanyag-tartalmával kiváló ár-érték arányú készítmény. Mangán, magnézium, kalcium, bór és molibdén tökéletes arányával, mellyel a monoelemes bórkészítmények nehezen versenyeznek. Minél szélesebb elem-spektrumban, minél átfogóbb támogatást kell nyújtanunk a nehéz, kezdeti időszakokban. Ehhez a Brassitrel Pro tökéletes választás. Kijuttatása az intenzív növekedés háttér-kiszolgálásaként, az első növényvédelmi munkával kapcsoltan (vagy legtöbbször már önállóan), 3 l/ha dózisban történik a bevált gyakorlat szerint, döntően 200-300 l közötti vízmennyiséggel.
Segítsük együtt növényeinket saját testük felépítésében, s ne hagyjuk, hogy létfontosságú készleteik kimerüljenek! A minőségből nem engedhetünk 2025-ben sem!
Szabari Szabolcs
Yara Hungária Kft.
06-30-964-9513