Hudi János Bács-Kiskun vármegye déli részén, Füzespusztán él és dolgozik, és gyermekkora óta, még most, 77 évesen is töretlen lelkesedéssel tenyészti juhait. A merinói fajta után a német feketefejű húsjuhokra való váltás, gondos tartási módszerei és kiemelkedő eredményei országos elismerést hoztak számára. Minősített tenyészkosait a román gazdák is nagyszámban viszik állományuk feljavítására.
Hudi János juhtenyésztővel 72. születésnapján készítettük ezt a videónkat:
A románok viszik, mint a cukrot
Hudi János korábban a gyapjáról híres merinói fajtát tenyésztette, de a gyapjú iránti kereslet csökkenése miatt váltott a német feketefejű húsjuhokra. Törzstenyésztőként 35 éve dolgozik azon, hogy mindig a legjobb minősítést érje el. Gondosan megválogatott, saját takarmánnyal és precíz nyilvántartással gondoskodik arról, hogy az anyajuhok és bárányaik a fajta legjobbjai legyenek.
Jelenleg 40 anyajuh, egy háremkos és 26 növendék kos alkotja az állományt, amelyet a román juhtenyésztők is nagyra értékelnek. Egyéves korukban a Tejelő cigája fajtájukhoz viszik Jánostól a minősített tenyészkosokat, hogy keresztezzék velük az állataikat. Az anyáktól leválasztott tejes bárányaik 3-5 kilóval is súlyosabbak, mint a tisztán cigáják úgy, hogy megőrzik tejtermelő képességüket is.
„A világ legszebb szakmája a juhtenyésztés”
Hudi János nemcsak a szakmájában, hanem magánéletében is példamutató: feleségével, Erzsébettel együtt építették fel gazdaságukat. Több évtizedes munkájának elismeréseként számos díjat kapott már, köztük a mezőgazdasági minisztertől az Életfa emlékplakett bronz fokozatát. A fenti címben szereplő idézetet Dr. Góts József kaposvári tanárától hallotta közel 60 éve, és egy életre választotta hivatásának a juhtenyésztést. Kitartása, szakmai alázata és az állatok iránti szeretete minden generációnak példaként szolgálhat.