fbpx

Bálázni? Ilyenkor?

Írta: Szerkesztőség - 2011 január 24.

Elkezdődött az Új Év, és ezzel együtt egy (egyelőre) várakozásokkal teli mezőgazdasági szezon is hamarosan kezdetét veszi.

 

Még a természet nyugalma látható a határban, így a bálázás kevésbé fordul meg a gondolatokban, azonban a soron következő kiállítások kapcsán gondolatébresztőként néhány szó arról, hogy mit tud a McHale ehhez a témához hozzátenni.

McHale

 

A McHale név még kevésbé ismert Magyarországon, hisz elsősorban a nedvesebb éghajlatú országokban terjedtek el gépei, ahol alapvetően bálacsomagolás útján készített takarmányként használják fel a gazdálkodók a megtermesztett szálastakarmányt.

Azonban a bálacsomagolók mellett a McHale bálázók megjelenésével, a gépek nyújtotta megbízhatósággal és kedvező üzemeltetési tapasztalatokkal egyre jobban bővül a felhasználói kör és egyre több olyan országban is megjelennek a McHale gépek, ahol kevésbé jellemző a szenázs készítés.

A Magyarországon gyártott McHale bálázók korábban szinte kizárólag az export piacokra készültek, azonban 2009-ben történ hazai értékesítés elindulása óta egyre több magyar gazdálkodó megismerheti ezeknek a nagy teljesítményű gépeknek az előnyeit.

A gépek fejlesztése Írországban történik, az ottani zord viszonyokra lettek tervezve, mint például köves területek, ősgyepek, jelentős csapadék (ebből kifolyólag sár), nedves anyag, nagy szálasanyag tömeg stb.

Az így kialakított gépek méltán helytállnak a világ bármely részén.

 

F-5 és V-6

 

A McHale bálázó kínálatában szereplő F-5 sorozat fixkamrás és a V-6 sorozat változókamrás körbálázói alapfelszereltségként rendelkeznek azokkal a dolgokkal, amelyek szükségesek az üzembiztos, nagy teljesítményű bálázáshoz.

Ilyenek – csak néhányat említve – a 2 m munkaszélességű rendfelszedő, eltömődésgátló, aprítókések, automatikus láncolajzás, kenhető csapágyazás, hálókötözés, robosztus, masszív kialakítás.

Ezek a bálázók egyaránt alkalmasak száraz (tehát széna, szalma) és nedves (szenázs) takarmány bálázására.

A takarmány szempontjából fontos a minőség, hiszen csak jó minőségű takarmányforrásra alapozva lehet az állattenyésztésben hozamokat elérni.

Az elmúlt év csapadékos időszaka beigazolta, hogy érdemes elgondolkodni alternatív szálastakarmány betakarításon, például a bálacsomagoláson, amelyet a meglévő munkagépparkra lehet alapozni.

 

Az ily módon előállított takarmány természetesen költségesebb eljárás, de érdemes elgondolkodni azon, hogy mi a drágább:

  1. veszni hagyni
  2. silány minőségben bebálázni az akár többször megázott, szénának szánt anyagot
  3. optimális időben betakarítani egy, a szénánál jóval magasabb beltartalmi értékekkel rendelkező takarmányt

 

Ha további részletek is érdeklik, akkor hívjon bennünket a megadott elérhetőségek egyikén, vagy nézze meg gépeinket élőben a budapesti AgroMashExpo kiállításon!

 

Szabó Tibor – McHale Hungária Kft