Közel 135 millió forintos bírsággal sújtott három, mezőgazdasági gépekkel kereskedő céget a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). A vállalkozások versenyt színlelve, jogsértő egyeztetést folytattak közbeszerzési eljárásoknál, ezzel felosztva a piacot – olvasható ki a hivatal közleményéből.
A versenyhatóság ellenőrzésének eredménye
Három, főként mezőgazdasági gépek és alkatrészek kereskedelmével foglalkozó vállalkozás (kettő hazai és egy szlovák) jogsértő egyeztetéseket folytatott egyes hazai közbeszerzési eljárásoknál.
A kereskedő cégek legalább 16 különböző, mezőgazdasági és egyéb gépek beszerzésére kiírt tendernél hangolták össze ajánlatukat, így egységes és folyamatos módon felosztották egymás között a piacot.
Kereskedő cégekkel volt a probléma, melyek fő tevékenysége mezőgazdasági gépek és alkatrészek forgalmazása (Fotó: Pixabay)
Az ügy érdekessége, hogy az eljárás önfeladással indult
Az érintett cégek közül ketten is szinte egyszerre, néhány nap különbséggel fedték fel saját kartelltevékenyégüket a hatósághoz benyújtott engedékenységi kérelemmel. Ennek lényege, hogy a jogsértésüket önként bejelentő és egyúttal bizonyítékokat szolgáltató cégek bírsága csökkenthető vagy akár teljesen elengedhető.
A vizsgálat azonban feltárta, hogy az önként jelentkező cégek nem folytattak jóhiszemű együttműködést a versenyhatósággal. A vállalkozások ugyanis csak eseti, elszigetelt egyeztetésekként írták le az összejátszásokat, de valójában minden egyes közbeszerzési pályázaton egyeztettek egymással, melyen indultak. Ez alapján kijelenthető: rendszerszeresen összehangolták a közbeszerzésekkel kapcsolatos tevékenységüket. Emellett letagadták a kartell írásos bizonyítékainak létét is, amelyek a GVH vizsgálata során mégis előkerültek.
A GVH azonban honorálta:
- a két vállalkozás önként szolgáltatott be bizonyítékokat;
- nem vitatta a feltárt tényeket.
A jogsértő vállalkozások ezért együttesen csak mintegy 135 millió forintos versenyfelügyeleti bírságot kaptak.
A hivatal közleményében hangsúlyozta az engedékenység intézményének lényegét
Jelentős, akár 20-100 százalék közötti kedvezményt jelenthet a kartellek önkéntes felszámolását elősegítő cégeknek, ennek során azonban kiemelkedően fontos a hatósággal való jóhiszemű együttműködés.
Azonban nem érvényesíthető a szankcióra vonatkozó kedvezmény, ha a vállalkozások engedékenységi kérelmeiket nem a teljeskörűségre törekedve, vagy félrevezető módon bocsátják a GVH rendelkezésére. Ilyenkor együttműködésük (hiánya, pontatlansága) nem képes megfelelően szolgálni a közérdek érvényesülését.
Korábban is adtunk hírt a közbeszerzésekhez kapcsolódó problémákról, ott a Közbeszerzési Hivatalnak és a Nébih-nek kellett fellépni a jogsértések kapcsán.
Forrás: MTI