Az Európai Unió 2021-2027 közötti Közös Agrárpolitikájában (KAP) az uniós kifizetések szerkezete nem, viszont az igénybevételi, valamint a végrehajtási szabályok várhatóan bonyolultabbá válnak, mondta Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára Balatonfüreden, a Magyar Lízingszövetség Lízing Szakmai Napok című rendezvényén.
Magyarország érdeke, hogy a tervek szerint 2021-től életbe lépő új uniós agrártámogatási rendszerben megmaradjon a kiszámíthatóság: a már megtanult és működőképes konstrukciók a lehető legnagyobb mértékben fennmaradjanak, hangsúlyozta Feldman Zsolt. Ehhez a bizottsági javaslat szerint a jelenlegi uniós költségvetési ciklusénál alacsonyabb összeg, folyó áron évente mintegy 1,2 milliárd euró állna Magyarország rendelkezésére. Kedvezőnek nevezte ugyanakkor a banki finanszírozás szempontjából, hogy a közvetlen termelői jövedelemtámogatások szerkezete alapvetően várhatóan nem változik, a támogatási összegek alappillére 2020 után a fenntarthatósági alap jövedelemtámogatás lesz.
Az Európai Bizottság javaslata egyelőre sok változást tartalmaz: lényegében sokkal több elvárást fogalmaz meg kevesebb pénzért, és nincs meg benne az összhang a támogatások mértéke és a kötelezettségek között. A bizottsági javaslat szerint a KAP úgynevezett többéves pénzügyi kerete 324,4 milliárd euróra rúgna 2021 és 2027 között, ami 16,5 százalékkal csökkenne a 2014-2020-as időszakhoz képest.
Az Agrárminisztérium szakértői intenzív tárgyalásokat folytatnak más tagállamokkal, hogy a mostani javaslatban szereplőnél kedvezőbb feltételekkel kezdjék el a következő uniós költségvetési ciklust.
Az államtitkár arról is szólt, hogy az új agrártámogatási rendszerben a kiemelt célok közé tartozik a versenyképesség növelése, a klímaváltozás elleni fellépés, a környezetvédelem, a modernizáció, az élelmiszer- és egészségvédelem, valamint a biodiverzitás megőrzése.
Összeállította:
Csomor Zsolt