Ma már minden nevesebb mezőgazdasági gépgyártó kínálatában szerepel valamilyen GPS-re alapozott rendszer. Ezek a hozamtérképezésre és az automatikus kormányzásra (robotpilóta) egyaránt megoldást kínálnak. Így joggal merül fel a kérdés, hogy ezeket, vagy az utólag beszerelt eszközöket érdemesebb-e választani.
A legegyszerűbb sorvezetők esetében általában nem beszélhetünk „gyári” rendszerekről, tehát ebben az esetben egyszerű a képlet, mert szabadon választhatunk a piacon található aktuális kínálatból.
Gyári hozamtérképező vagy AgLeader hozamtérképező?
Alapvetően mindkét rendszer tökéletesen ellátja a feladatát, így ebben a tekintetben nincs különbség közöttük. Ha a részletek mélyére ásunk, akkor a gyári vagy az utólag beszerelt hozam térképezők között lényeges különbségeket találunk. Így aki már kicsivel többet szeretne egy hozamtérképből kihozni, mint egy szép színes képet az iroda falára, úgy érdemes a következőket megfontolni:
· Az AgLeader hozamtérképező ára akár fele is lehet egy gyári rendszerének.
Az AgLeader kínálatában már 1.550.000.-Ft + ÁFA összegért elérhető egy komplett hozamtérképező, amíg vannak olyan gyári rendszerek is melyek majdnem 3 millióval emelik meg a gép árát. Igaz ugyan, hogy a gyári rendszerek esetében a kábelek a kárpitozás mögé kerülhetnek, így esztétikailag kifogástalan megoldást nyújtanak. Kérdés, hogy ez mennyit ér meg nekünk.
· Az utólag beszerelt rendszer teljesen típus független!
Egy gazdaságon belül akár többféle kombájnt fel lehet szerelni ugyanolyan rendszerrel, így az adatok szempontjából egy egységet alkothatnak. Egy gyári rendszer esetében ez leginkább csak akkor képzelhető el, ha minden gép ugyanannak a gyártónak a terméke.
· A monitor a betakarítás befejezése után kivehető és más feladatokra használható.
Az Ag Leader EDGE és INTEGRA kezelőfelületei szoftveresen tartalmaznak egy sorvezetőt is. A képernyőn mindig látható a virtuális LED sor, így könnyítve meg a munkát. Ha nem elég a virtuális LED sor, akkor külső LED sort is lehet mellé helyezni. Tovább ezekkel a monitorokkal könnyedén megoldható a precíziós műtrágyaszórás, vetés, permetezés vagy akár a hidraulikába épített robotpilóta vezérlése is, függetlenül a gépek típusától. Egy gyári rendszer esetében ez kizárólag akkor képzelhető el, ha a gazdaság összes erő és munkagépe egyazon gyár terméke, és ez a jövőre nézve is így marad!
· A külön monitoron a hozamtérkép készítése állandóan ellenőrizhető.
Gyári robotpilóta vagy utólagosan felszerelt robotpilóta?
· Ha egységes géppark van a birtokában…
úgy döntési helyzetben van a beszerzést illetően, mert általában minden gyártó kínál utólagos beszerelést is, de nem biztos, hogy minden olyan gépre, amivel Ön rendelkezik.
Amikor elkezd dolgozni egy GPS-es robotpilótával felszerelt traktor a cégnél, akkor úgy gondolhatja, hogy ennél nagyobb „csoda” már nincs is. Hamarosan viszont ott találhatja magát, hogy szeretné, ha másik erőgéppel is osztozhatna a robotpilóta, vagy a munkagépeket jó lenne bevonni a GPS irányítása alá, stb. stb. Ezért mindenkinek csak azt tudom tanácsolni, hogy még azelőtt tájékozódjon a lehetőségekről, mielőtt belevágna egy komoly GPS megvásárlásába, és távlati terveit ennek a tudásnak a birtokában alakítsa ki.
· A vegyes géppark esetében…
is több lehetőség áll Ön előtt. Lehet, hogy megvárja, amíg a géppark lecserélődik, és addig csak egy-egy gépen használja a GPS előnyeit. Vegyesen, gyári illetve utólag felszerelt rendszert telepít a gépekre. De ez a legkevésbé javasolt megoldás, mert így a jövőben is folyamatos dilemma lesz, hogy az új gépre milyen eszköz kerüljön. Minden gépre egységes, utólag beszerelt rendszert telepít, amely a következő előnyökkel járhat:
· A GNSSnet.hu korrekció használata
Jelenleg egyetlen gyári GPS rendszer sem képes a GNSSnet.hu korrekció használatára. Ha egy ilyen rendszerrel szeretnénk az RTK pontosságát és gyorsaságát élvezni (és kihasználni a benne rejlő lehetőségeket), úgy kénytelenek vagyunk megvásárolni a gyártó által kínált bázisállomást, ami jelentősen megnöveli a beruházást. Ezzel szemben a GNSSnet.hu korrekciót könnyedén használhatjuk az utólag felszerelt rendszerek esetében.
· A robotpilóta rendszer kezelőfelülete egy többfunkciós monitor
Egy robotpilóta kezelőfelülete olyan könnyen integrálható, kényelmes kezelőfelületet ad, ami a későbbiekben más funkciókra is használható lesz (permetezőgép-, vetőgép-, műtrágyaszóró-vezérlés). Amennyiben egy komplett rendszert szeretnénk kialakítani különböző gyártók gépeivel, úgy kizárólag ez az egyetlen járható út, anélkül, hogy a kabint teljesen elárasztanánk mindenféle monitorral.
· Nem kell várni a géppark lecserélésére
Nem a gépgyártó (vagy a kereskedő) dönti el, hogy melyik gépére szerelheti fel a rendszert. Bármelyik gépét felszerelheti a robotpilótával, attól függően, hogy hol tudja a legnagyobb segítséget nyújtani Önnek, ami egyben a legrövidebb megtérülési időt is jelenti.
· Vegyes flotta sem probléma
Ezeket a GPS eszközöket szinte bármilyen erőgépre, önjáró permetezőre vagy kombájnra felszerelhetjük. Amennyiben a gépek (Fendt,JohnDeere,NewHolland,CaseIH) gyári előkészítéssel rendelkeznek, úgy a hidraulika megbontására sincs szükség. A gépek között percek alatt átszerelhető a robotpilóta, annak függvényében, hogy melyik gépen tudjuk a leginkább kihasználni az előnyeit.
Nagy Bence
Agromatic Kft.
06-20/402-3980