Száz darab speciális gyűjtőkonténert helyeznek ki az országban az idei év első felében a mezőgazdasági fóliahulladék szakszerű gyűjtéséhez. Tavaly a hulladékgyűjtést 280 millió forint vissza nem térítendő támogatással segítette a minisztérium – mondta Nagy István, az agrárium első embere Lébényben, a Green Technológia Kft. telephelyén tartott sajtótájékoztatón.
A mezőgazdasági fóliahulladék szakszerű gyűjtéséhez az agrártárca támogatásával száz speciális gyűjtőkonténert helyeznek ki az országba (Fotó: MTI/Krizsán Csaba)
Magyarországon a mezőgazdaságban évente mintegy tízezer tonna fóliahulladék képződik
Ezek gyűjtésével csökken az illegális lerakások és égetések száma, így a fóliahulladék környezetre és emberi egészségre gyakorolt hatása is, egyben ez jelentős előrelépést jelent a levegő-tisztaság védelem terén is.
Utoljára vasárnap (február 14-én) minősítette a Nemzeti Népegészségügyi Központ Putnokon veszélyesnek a levegőt; míg Salgótarján és Sajószentpéter levegőjét egészségtelen kategóriába sorolta; Kazincbarcika, Miskolc és Eger levegője pedig kifogásolt minősítést kapott a magas szállópor-tartalom miatt. Feltételezhetően a jelenlegi környezeti terhelésért a hideg időjárás miatti tüzelés a felelős. A levegő higiénés indexén javítani lehet a helytelen tüzelés -, illetve az illegális hulladékégetések mellőzésével.
Műanyag hulladékból készült granulátum (Fotó: MTI/Krizsán Csaba)
A hulladék begyűjtését és a feldolgozását az egész ország területére ki kell terjeszteni
A rendszer a lakosságot, a mezőgazdasági ágazatot, a vállalkozói szektort és a hulladékgazdálkodási szakpolitika céljait is szolgálja. Segítségével a fenntartható mezőgazdaság, a körforgásos gazdasági modell működtethető.
Nagy István rámutatott arra, hogy a Green Technológia Kft. lébényi telephelyén – a Csatári Plast Kft. által kifejlesztetett – technológia alkalmazásának előnye: végrehajtható a fóliahulladékok és egyéb, a mezőgazdaságban szükségszerűen keletkező műanyaghulladékok gyűjtése, feldolgozása és újrahasznosítása, ezzel is a környezeti terhelés csökkentése.
Fóliahulladékok és egyéb, a mezőgazdaságban szükségszerűen keletkező műanyaghulladékok gyűjtése, feldolgozása és újrahasznosítása (Fotó: MTI/Krizsán Csaba)
A szemét újrahasznosítása
A lébényi telephelyen a Kisalföldön létesítendő 15 gyűjtőpontról szeretnék a fóliahulladékot és egyéb műanyag hulladékot begyűjteni – mondta el Nagy Lajos, a mosonmagyaróvári székhelyű Green Technológia Kft. tulajdonos-ügyvezetője.
A Csatári Plast Kft. által kifejlesztetett technológiával száraz agglomerátumot készítenek a begyűjtött műanyag hulladékból, majd a mezőgazdaságban és az iparban is használható termékeket gyártanak: álláskönnyítő lapot; zajvédő lapot; gyeprácsot; rézsűtartó hálózatokat; vödröket; zöldségesládákat; dobozokat.
Az első évben a lébényi telephelyen mintegy 800 tonna műanyaghulladékot szeretnének feldolgozni, a továbbiakban ezt növelnék 1200 tonna/évre. Előnye a rendszernek, hogy támogatja a termelőket is, mivel a gazdák a gyűjtőpontokon ingyen tehetik le a műanyaghulladékot, amelyről igazolást is kapnak.
Forrás: MTI
Összeállította: Barna Ferenc