Október eleje óta bőséges csapadék késleltette a téli gabonafélék vetését Közép- és Délkelet-Európában, kedvezőtlenül hatott a termésfejlődésre. Most jön a tél, és a gyengébb fagytűrés fagykárokhoz vezethet – áll az Európai Bizottság (EB) havi jelentésében.
Míg sok helyütt enyhe a tél, fagykárokról is érkeznek jelentések
Késésben vannak
A téli gabonafélék fejlődése Közép- és Délkelet-Európában, különösen Csehországban, Lengyelország déli részén, Szlovákiában, Magyarországon, Romániában és Bulgáriában a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt megtorpant. Az október eleje óta tartó bőséges csapadék késéseket okozott a vetésben, és hátráltatta a korai fejlődést. Észak-, Kelet-, Délkelet- és Közép-Európa nagy részén a hőviszonyok a szokásosnál jóval enyhébbek voltak – fejti ki az EB-jelentés. Hazánkban például a búza hőösszege az optimális felett van, és az ősz derekán érkező csapadék több térségben tartósan hátráltatta a vetés-előkészítési, vetési munkákat.
A szántókon hiányzik a vastag hótakaró (Illusztrációk: Horizont Média/archív)
Fagykárok több régióban
Mindezek következtében az őszi vetésű növények erősödése a szokásosnál jóval később kezdődött. Ez Közép-, Délkelet-, Nyugat- és Dél-Európa nagy részén a gabonaféléknél fagykárokat okozhatott, főként Romániában és Oroszország egyes részein. Míg nálunk jellemzően enyhe az idő, november-december folyamán a szokásosnál hidegebb időjárás volt-van Dél-Németországban, Csehországban, Szlovákiában, Ausztriában, Szlovéniában. Ugyanakkor Ukrajnában és Közép-Európában, Oroszországban a növények többségében jó állapotban vannak.
Erre számít az EB
Összességében az EB arra számít, hogy Oroszországban nő, javul az őszi vetések erősödése, fagytűrőképessége, kivéve a Volga és déli régióinak egyes területeit, Ukrajnát, Fehéroroszországot, Baltikumot és Kelet-Lengyelországot. Ugyanakkor Magyarországon és Szlovákiában a növények ellenállóképessége, fagytűrőképessége csökkenhet a következő hetekben érkező meleg miatt.