Az IKR Agrár Kft. halasztott fizetési konstrukciókkal áll a gazdák rendelkezésére
- növényvédő szer
- vetőmag
- műtrágya vásárlásakor egyaránt.
A szlovák Agrofert Holding – mint tulajdonos – vállalja az árfolyam kockázatot, a magyar gazdálkodó pedig betakarításkor tudja rendezni a számláját forintban vagy terményben egyaránt.
A kockázat átvállalása mellett viszont a termelők fizetési megbízhatóságát figyeli a cégcsoport.
A rendezvény – szokás szerint – felért egy szakmai továbbképzéssel, így pl. betekintést nyertünk a gabonapiaci előrejelzésekbe is.
A búzapiac még szélsőséges időjárás esetén sem fog nagy meglepetésekkel szolgálni a felhalmozódott világkészlet (220 millió tonna) miatt.
Változatlanul nagy lesz a takarmánybúza és a jó minőségű búza közötti árkülönbség.
Kukorica fronton már más a helyzet, annál is inkább, mert itt már meghatározó szerep jut Magyarországnak is az EU termelésében.
Egyre növekszik a bioetanol termelés is Magyarországon, gyakorlatilag eladható lesz a kukoricánk, bármilyen mennyiségben.
Míg a búza ára nyomott maradhat, addig az emelkedő kőolaj árakkal a kukorica ára is várhatóan nőni fog.
A napraforgóból eddig sokat, évente több mint 500.000 tonnát exportáltunk, azonban a hazai napraforgó feldolgozó kapacitás növekedésével ez a mennyiség folyamatosan csökkenni fog, sőt növekedni fog az import szerepe.
Repcéből már nem meghatározó a szerepünk (az EU termelésének 5%-a), így a hektikus árat a hazai terméseredmények nem tudják – továbbra sem – befolyásolni.
Az ezredfordulót követő években közvetlenül tapasztaltuk, hogy az éghajlati tényezők egyre kiszámíthatatlanabbul alakulnak, kimutathatóan növekszik az időjárási szélsőségek gyakorisága (az országos éves csapadékmennyiségek 1901-től induló mérési eredményei alapján a legszárazabb év 2011. volt, míg a legcsapadékosabb 2010.).
Bár az vitathatatlan, hogy az időjárás döntően alakítja növénytermesztésünk sikerét, a betakarításra kerülő termés mennyiségét nemcsak a klimatikus elemek alakítják.
Néhány technológiai elem, melyek segítségével mérsékelni tudjuk az időjárás negatív hatásait: rendkívül fontos a talajkímélő és nedvességmegőrző talajművelés, az okszerű tápanyag-visszapótlás és növényvédelem, nagyon sok múlik az alkalmazott vetéstechnológián és nem utolsó sorban a fajtaválasztáson.
Ezen a téren a nehézséget az jelenti, hogy a bőség zavarával küzdünk a választható szortimentet illetően, kukoricából több mint 400, napraforgóból közel 90 hibrid szerepelt tavaly a nemzeti fajtajegyzékünkben.
Mivel az eredményes termelés egyik alapfeltétele a termőhelyi feltételekhez és a termelési célkitűzéshez minél jobban illeszkedő fajta kiválasztása, nagy parcellás fajtakísérleti hálózatunk eredményeivel támogatni kívánjuk a fajtaválasztás megkönnyítését.
Lényeges azonban, hogy a termesztendő fajta kiválasztása csupán egy a sikeres termeléshez szükséges elemek sorában, alapvető fontosságú a vetéshez vásárolt vetőmag minősége is.
Az egyre növekvő termelési költségek miatt nem képezheti mérlegelés tárgyát a fémzárolt vetőmag használata.
Ugyanígy nem jelentheti meggondolás tárgyát a csávázott vetőmag vásárlása, amely az alkalmazott alacsony dózisnak köszönhetően kifejezetten költség-hatékonyan és környezetkímélő módon nyújt pótolhatatlan védelmet a kukorica számos fiatalkori kártevője és kórokozója ellen.
A növényvédő szer szaktanácsadásban és kereskedelemben újra teljessé vált az IKR ajánlata.
A döntések meghozatala előtt érdemes számolni, ezt támasztotta alá növényvédő szer használat költségvonzatainak összehasonlító elemzése is.
Egy kis ízelítő a számokból (2010-es adatok alapján):
Növényvédő szer költségek |
repce |
búza |
kukorica |
napraforgó |
%, összes költséghez képest |
15,6 |
10,3 |
9,6 |
14,1 |
Ft/ha |
29.211 |
17.887 |
22.242 |
26.004 |
A terméseredményekhez, egyáltalán a gazdaságos termeléshez elengedhetetlen a tápanyag utánpótlás, amihez hozamkísérletek eredményeivel alátámasztott konkrét termékeket is ajánlott az IKR a résztvevőknek:
Csökkenő kéntartalom a talajban
A környezetvédelmi szempontok előtérbe kerülésével pótolni kell a növényzet rendelkezésére álló ként.
Ugyanis szerepe van az enzimek, kéntartalmú aminósavak, fehérjék felépítésében, zsír- és olajsavak bioszintézisében. Hiányakor a növény kifakul, sárgul, repcénél növényszéli vörösödés, kanalasodás is előfordul.
Kénpótlásra nyújt lehetőséget a DASA, amelynek összetétele:
- 26% Nitrogén (N) (7,5 % nitrát-nitrogén, 18,5% ammónium-nitrogén)
- 13% kén (S)
Magnéziumpótlásra alkalmazható a Magnisul, melynek összetétele:
- 21% nitrogén (N) (13,2% ammónium nitrogén formájában, 7,8% nitrát nitrogén formájában)
- 11% kén (S)
- minimum 5% vízoldható magnézium (MgO)
Cinkpótlásra ad lehetőséget a CORN Starter (NPK 15-20-10 + 1,5 Zn), amelynek összetétele:
- 15% N, 20% P2O5, 10% K2O, 1,5% Zn,
- + S, MgO, CaO
Ajánlott dózisa 120 kg/ha, amiben 1,8 kg a kijuttatott Zn, listaára pedig 154.000 Ft/t.
A széles termékpaletta részletes bemutatására a vevőtalálkozó is kevésnek bizonyult, így beszámolónkat két részre bontva a mezőgazdasági gépek kínálatával és a szervizszolgáltatás bemutatásával a következő hónapban jelentkezünk.
Sándor Ildikó