A KSH mintegy 15 ezer gyümölcstermesztő gazdaság ültetvényeinek állapotáról gyűjt adatokat 2018. február 14-e és április 16-a között
Gyümölcsösültetvény-összeírást tart a Központi Statisztikai Hivatal 2018. február 14‑e és április 16-a között. A felmérésben a KSH kilenc gyümölcsfajra kiterjedően méri fel az ország árutermelő gyümölcsöseinek állapotát. Az adatgyűjtés során azokat a gyümölcstermesztő gazdálkodókat kérdezik meg, akik 2017-ben területalapú támogatást igényeltek. Az összeírásban érintettek levélben értesítést kapnak, a válaszadás a megkérdezett gazdaságok számára kötelező.
A teljes körű összeírás célja, hogy információval szolgáljon a hazai gyümölcsös ágazat döntéshozói, gazdálkodói, valamint szakmai szereplői számára az árutermelő gyümölcsösterületek gazdasági potenciáljáról, a kapcsolódó gazdálkodás fő jellemzőiről. Az adatfelvétel két szakaszban történik: elektronikus adatgyűjtéssel indul, majd a második szakaszban összeírók keresik fel a gazdálkodókat. A felmérés az ország mintegy 1500 településén közel 15 ezer gyümölcstermesztő gazdaság több mint 37 ezer ültetvényére terjed ki. Azoknak a gazdálkodóknak, akik bekerültek a felmérésbe, 2018. február 14-28-a között lehetőségük van a kérdőívek online kitöltésére az emezo.ksh.hu weboldalon. Az ehhez szükséges azonosítókat a KSH postai és elektronikus úton is kiküldi. Mindazokat, akik nem élnek az internetes kitöltés lehetőségével, összeírók keresik fel 2018. március 1-je és április 16-a között.
Az adatfelvétel kilenc hazai gyümölcsfajra (alma, bodza, cseresznye, dió, kajszi, körte, meggy, őszibarack és szilva) terjed ki, amelyek együttes területe az ország gyümölcsös ültetvényterületének mintegy 95%-át teszi ki. E kilenc faj esetében a 2017-ben benyújtott támogatási igénylés alapján legalább 2500 m2 területnagyságot elérő gyümölcsösök mindegyikéről készül kérdőív.
A mostani felmérésben olyan, a korábbi ültetvénystatisztikai felvételekben is előforduló ültetvényjellemzők szerepelnek, mint a fajtahasználat, a termesztéstechnológiai sajátosságok és a területi jellemzőkre vonatkozó kérdések; a felvétel során ugyanakkor a gazdálkodó korára, nemére, iskolai végzettségére, valamint a termelői és értékesítési kapcsolataira vonatkozó általános kérdésekre is válaszolni kell. A kérdőív kitér a gazdaság tárolókapacitására, a termés hasznosításának módjaira, valamint a gazdálkodó jövőbeni gyümölcstelepítési terveire is.
Kiemelt jelentőséggel bír, hogy Magyarország az Európai Parlament és a Tanács 1337/2011/EU rendeletének megfelelően végzi el az adatgyűjtést, és teljesíti nemzetközi adatszolgáltatási kötelezettségét.
„A KSH ezúton felkéri a gyümölcsös ültetvények összeírásában érintetteket a pontos adatszolgáltatásra, hiszen az ágazat jövője szempontjából a valóságot reálisan tükröző adatok megléte a gazdálkodást végzők számára éppen olyan fontos, mint a gyümölcsös szakma további résztvevői szempontjából. Az adatokat a KSH statisztikai célra gyűjti, azokat kizárólag összesítve publikálja” – mondta Tóth Péter, a KSH Mezőgazdasági statisztikai osztályának statisztikai tanácsadója.
Az adatszolgáltatást kormányrendelet írja elő, így az érintettek számára a válaszadás kötelező. Az adatok rövid összefoglaló közzététele már 2018 végén várható, ez összhangban áll az Európai Unió adatszolgáltatási határidejével. A végleges, részletes területi bontású adatsorok 2019. I. negyedévében jelennek meg.
Ültetvények területi eloszlása
Budapest, Pest megye adatok
Budapest és Pest megye |
|
Érintett települések száma |
134 |
Összeírók száma |
42 |
Gazdaságszám |
980 |
Ültetvények száma |
2 927 |
Érintett gazdaságok száma a régió településein
###
További információk a gyümölcsös ültetvények összeírásáról a következő linken érhető el.
Sajtóinformáció: [email protected]