Két ágazat: az egyikben felére, a másikban harmadára esett a teljesítmény – mindez lényegében fél év alatt. Rövid helyzetkép a kacsa- és libaágazatból, amit a járványok mellett a szélsőséges állatvédők sem kíméltek…
Csirke-pulyka kontra kacsa-liba
Bő 3 százalékkal csökkent a baromfivágás nagyságrendje Magyarországon: a csaknem 160 milliós darabszám túlnyomó része (85 százalék, 135 millió) csirke volt. Ez ugyan 4,5 százalékkal több, mint a tavalyi azonos időszak, vagyis az első 9 hónap. Ám a liba- és kacsavágások a Covid- és a madárinfluenza-járvány miatt 49 és 35 százalékkal csökkentek. Vágókacsából 16, libából 2,5 millió darabot vágtak idén őszig. Jobban tartotta magát a pulyka-szegmens, ahol 5,2 millió darabot vágtak – ez nagyjából ugyanannyi, mint az előző időszakban, de a súly bő 2 százalékkal meghaladta a korábbi szintet. Jó hír, hogy – a KSH szerint – nőtt a tyúkfélék hazai állománya szűk 31 millió volt 2019. december 1-jén, ami, ha nem is sokkal, de 217 ezerrel több, mint egy évvel azelőtt.
Kivégzik a piacot
Csorbai Attila, a Baromfi Termék Tanács elnök-igazgatója nemrég a sajtóban két okot is adott magyarázatként. Egyrészt a szélsőséges állatvédő mozgalmak fogyasztásromboló kampányait említette, másrészt az éttermek járvány miatti bezárása-korlátozását – ami Európában is ugyanúgy „kivégezte” a piacot, mint itthon
Sorrend
Az európai országok között egyébként a lengyelek állnak az élen 767 millió darabot meghaladó csirkevágással, őket a britek és a franciák követik. Ám Európa egészében is durva visszaesést mértek: a tavalyihoz képest 19 százalékkal, 47 millióra csökkent a vágóhídra került kacsák száma, és jövőre is 2 százalékos szűkülésre számítanak. Ennek a fő oka a Covid-járvány: miután a kacsa- és a libatermékek nem alapvető élelmiszerek, az éttermek/szállodák bezárása, forgalomcsökkenése ezekre jobban kihat.