Budapest, 2014. november 25., kedd (MTI) – A számítások szerint Magyarország teljes mértékben felhasználja a rendelkezésére álló mintegy 1500 milliárd forintnyi 2007-2013 közötti uniós vidékfejlesztési forrást – mondta a Miniszterelnökség agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkára kedden Budapesten sajtótájékoztatón.
Kis Miklós Zsolt hozzátette: annak érdekében, hogy a gazdálkodók, vállalkozók és más érintett szervezetek – például önkormányzatok – minél hatékonyabban hasznosíthassák az elmúlt uniós pénzügyi ciklusban lekötött forrásokat, megkönnyítik azok felhasználását. A könnyítést – ami többek között tartalmaz: határidő-hosszabbítást és szankcióenyhítést is – Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter november 20-án hatályba lépett miniszteri rendelete teszi lehetővé – mondta.
Kis Miklós Zsolt emlékeztetett: most zárják a 2007-2013 közötti vidékfejlesztési program projektjeit. A következő, 2020-ig tartó időszak programozása is zajlik, ennek részleteit most egyeztetik az Európai Unióval. Ennek során már a partnerségi megállapodást aláírták, a soron következő vidékfejlesztési program első változatát pedig már elküldték Brüsszelbe. Várhatóan a mostani uniós költségvetési időszakra a jövő év januárjának végére, februárjára lesz véglegesített új vidékfejlesztési programja Magyarországnak.
A mostani módosítás pedig – hívta fel a figyelmet – a 2007-2013 közötti időszak vidékfejlesztési pályázatait érinti. Így erre az időszakra már új pályázatokat nem írnak ki. A kialakítandó új eljárásrend a következő években a forrásokhoz való hozzáférés sokkal könnyebb és átláthatóbb lesz. Így új pályázatok már csak az új kiírási időszakban lesznek.
Aláhúzta: fontos azonban, hogy az unió előző költségvetési időszakában lekötött forrásokat is maradéktalanul fel lehessen használni. Ezért szükségesek a könnyítések ezen a területen. A pályázatok lezárása során az érintettek – gazdálkodók, önkormányzatok, szakmai szervezetek – több észrevételt is megfogalmaztak például a Leader egyesületekre, a köztestületekre, a fiatal gazdákra vonatkozóan. Főként az elszámolásoknál szembesülnek nehézségekkel az érintettek. Ezért a rendeletben foglalt módosításokat a folyamatban lévő eljárásoknál és a jogorvoslatok esetében is alkalmazni kell.
Így növelhető az uniós források felhasználásának hatékonysága, könnyebben teljesíthetőek lesznek a pénzügyi kötelezettségek. Annak érdekében, hogy a forrásfelhasználás könnyebb legyen, 22 vidékfejlesztésre vonatkozó rendeletet módosítottak. Példaként említette a határidő módosítást, a kifizetési kérelmek esetében az állattartó telepek korszerűsítésének esetében, vagy a kertészeti modernizációnál. Így a megvalósítási határidő ez év december 31-ről jövő év március 31-jére tolódott. De az utolsó kifizetési kérelmet is 2015. május 31-éig lehet benyújtani.
Emellett adminisztrációs könnyítéseket is tettek, például az építési engedélyekkel kapcsolatban. De a szankciókkal összefüggő kérdéseket is rendezték. Így ha valaki a gazdasági válságból adódó körülmények miatt nem tudta teljesíteni eredeti vállalását, annak a szankcióját csökkentették. Mindez igaz a fiatal gazdálkodókra is. Továbbá az integrált közösségi szolgáltató terek (IKSZT) is tovább – jövő év április 30-áig – vehetik igénybe a működtetési támogatásokat.
Kis Miklós Zsolt az MTI kérdésére elmondta: a mostani uniós költségvetési ciklusban Magyarország – 300 forintos euró árfolyamon számolva – mintegy 1250 milliárd forintot vehet igénybe. Az önrész a korábbi 25 helyett 15 százalék lesz. Emlékeztetett: a mezőgazdaságban 2014-2020 között több forrás áll Magyarország rendelkezésére, mint 2007-2013 között. Továbbá elindította a kormány a „Több munkahelyet a mezőgazdaságban” programot, amelyre további 180 milliárd forintot biztosít.
Az államtitkár kérdésre beszélt az általa igénybe vett támogatásokról is, leszögezve, hogy azokat nem államtitkárként igényelte, hanem mint agrárvállalkozó. Jelezte: a támogatásokat a vagyonbevallásában feltüntette. Hozzátette: támogatásra államtitkárként nem fog pályázni, a családja viszont igen, mivel tovább gazdálkodnak, ugyanis ebből élnek – közölte.
MTI 2014. november 25.