A szántóföldi termesztés sikerességét nagymértékben meghatározza a kultúrnövények egészségi állapota. Egy növény akkor tekinthető egészségesnek, ha életfunkciói zavartalanok, növekedése, fejlődése megfelelő. Teljesítőképességét akkor tudja legjobban kihasználni, ha a környezeti tényezők optimálisak. Amennyiben a környezeti tényezők kedvezőtlenné válnak, a növényt károsodás éri, életműködése felborul és megbetegszik. A betegség pedig olyan káros folyamatokkal jár együtt, mint a tápanyagelvonás, az anyagcsere folyamatok gátlása, mérgezés, stb. A növény ilyenkor gazdaságilag is mérhető károkat szenved, súlyos esetben elpusztul!
Az okokat legtöbbször a biotikus környezeti tényezők (gombák, vírusok, baktériumok) között keressük, pedig igen gyakori jelenség az is, amikor a termesztett növényeken abiotikus környezeti tényezők okoznak maradandó károsodást és terméskiesést!
A leggyakrabban előforduló abiotikus stresszhatások a következőek:
- szélsőséges időjárás (fagy, UV-sugárzás, vihar, jégverés),
- talajadottság (víztartalom, pH érték, tápelem-tartalom),
- emberi tényező (elrontott herbicides kezelés, mechanikai sérülések, pl. gépi címerezés).
Hideghatás fiatal kukoricán
Tavaszi fagykár repcén
Magas UV-sugárzás hatása a szója levelén
Aszálytünet napraforgó állományban
Megafol használatával a jégverés ellenére is biztosítható a növény fejlődése
Hogyan mérsékelhetjük az abiotikus tényezők okozta károkat?
A kedvezőtlen abiotikus környezeti tényezők egy részét nem tudjuk kivédeni, az általuk okozott kár mértékét azonban sikeresen csökkenthetjük!
Minden élőlény reagál valamilyen módon az őt érő káros hatásokra, így a növények is. Nem passzív elviselői a stresszoroknak, hanem aktívan válaszolnak azokra: bizonyos gének indukciójával másodlagos anyagcsere-termékeket és fehérjéket állítanak elő. Ezek a védekezési folyamatok molekuláris szinten zajlanak le, jelentős az anyag- és energiaigényük, ezért komoly igénybevételt jelentenek a növény számára. Azzal tehát, ha fokozzuk a növény vitalitását és támogatjuk a védelmi mechanizmusait, mérsékelni tudjuk az abiotikus stresszek káros hatásait és a terméskiesést.
Hogyan tudjuk támogatni a növények védelmi mechanizmusait?
A növényt általában egyszerre több abiotikus stresszhatás is éri, s az esetek többségében ezek egymás negatív hatását is felerősítik, ezért ütőképes megoldást kell találnunk!
A Megafol stresszoldó és termésnövelő biostimulátor, egyedi összetételének köszönhetően felgyorsítja a regenerációt, s ezáltal jelentősen lerövidíti a stresszhatás által okozott kedvezőtlen állapotot.
A Valagro világon egyedülálló GénChip technológiájának köszönhetően mérhető a válaszreakciókért felelős gének működése. Így tudományosan bizonyított adat, hogy pl. gyomirtó szer által okozott stressz esetén, az energetikai folyamatok aktiválásáért felelős gén 10-szer aktívabbá válik Megafol hatására.
Ez a termesztésben azt jelenti, hogy a növények gyorsabban regenerálódnak, a stresszhatást hamarabb kiheverik. Visszaáll a megfelelő fotoszintetikus aktivitás, felgyorsul az asszimiláták beépülése, így jelentősen csökken a stresszhatás miatt bekövetkezett kár mértéke.
Felhasználási javasalat:
- Fagy- vagy hideghatás előtti
- prevenció: 2-3 l/ha.
- Fagy- vagy hideghatás után: 3 l/ha.
- Hőstressz, aszály, UV-stressz esetén: 2-3 l/ha.
Mi található a Megafol-ban?
Aminosavak és fehérjék
Az aminosavak olyan biológiailag fontos vegyületek, melyek a fehérjék építőelemei. A fehérjék pedig alapvető fontosságúak a növényi sejtek számára.
Betainok
Olyan ammónium-tartalmú anyagok, melyek az aminosavakból származnak, és döntő szerepet játszanak a növény stresszhatásra adott válaszreakciójában.
Vitaminok
Olyan szerves alkotóelemek, melyek azáltal vesznek részt a szövetek és a sejtek anyagcsere folyamatainak szabályozásában, hogy különböző enzimekhez kötődnek.
Növekedési aktivátorok
Ezalatt olyan összetevők csoportját értjük, melyek hatékonyak a növény anyagcsere folyamatainak stimulálásában és fokozásában. A növekedési aktivátorok között vannak olyan természetes növényi hormonok (auxinok, gibberellinek, citokonin, stb.) is, melyek szabályozni tudják a növekedés, a differenciálódás és a fejlődés folyamatát.
A Megafol egyes összetevőinek szerepe
Anti-stressz hatás
A Megafol olyan növekedési összetevőket tartalmaz, melyek szabályozni tudják a gázcserenyílások működését. Ily módon, egy esetleges stresszhatás bekövetkezésekor arra késztetik a növényt, hogy az még jobban megvédje saját magát a kedvezőtlen környezeti feltételekkel szemben. A betainok természetes ozmolitok, így hatékony védelmet tudnak nyújtani az ozmotikus stresszhatásokkal (szárazság, magas sótartalom és hőmérséklet) szemben. Felhalmozódásuk elősegíti a vízvisszatartást a sejtekben, így védve őket a kiszáradástól. A Megafol-ban lévő egyedi aminosavak pedig biztosítják az alapvető anyagcsere folyamatok megfelelő védelmét és helyreállítását.
Növekedés serkentése
A Megafol-ban olyan aminosavak találhatóak, melyek képesek arra, hogy fokozzák a növény fotoszintetikus tevékenyégét, ez pedig még több, a növény növekedéséhez és fejlődéséhez szükséges energiát jelent. Ezen kívül a készítményben lévő természetes növényi hormonok is támogatják a növényi fejlődést.
Szállítás
A Megafol elősegíti azoknak készítményeknek és egyéb hatóanyagoknak a felszívódását, melyeket a növényre kijuttatunk.
A Megafol eredményesen használható gombaölő, gyomirtó és rovarölő szerekkel, valamint műtrágyákkal együttesen alkalmazva is. Ezeknek a szereknek a hatékonysága megnő, és gyorsabb hatásra számíthatunk, ha Megafol-lal együtt használjuk őket.
A gyomirtás, mint lehetséges stresszhatás
A természeti csapások mellett nagyon fontos számításba venni az emberi hiba tényezőt is. A leggyakoribb ilyen, ember által okozott stresszfaktorok a gyomirtó szerek használatával kapcsolatosak. A korszerű mezőgazdasági termesztés kihagyhatatlan eleme a különböző hatásmechanizmusú herbicidek használata. A gyártók a hatóanyagok, hatóanyag kombinációk fejlesztése során kiemelt figyelmet fordítanak a kultúrnövényre gyakorolt fitotoxikus hatás csökkentésére. A gyakorlati tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy bizonyos körülmények között még a legnagyobb körültekintés és elővigyázatosság ellenére is előfordulhatnak gyomirtó szerek által okozott stresszek.
Gyomirtó szer felverődés
Herbicid bemosódás
Szelektív egyszikű gyomirtó hatása
A Megafol kezelés hatása a megtermékenyülésre
A herbicidek károsító hatása az esetek többségében nem okozza a növények teljes pusztulását, de a fejlődésüket lelassítja, a termőképességüket csökkentheti. A bekövetkezett stressz eredményeként a növények energiáik jelentős részét a stresszhatás mérséklésére fordítják, nem pedig a további fejlődésükre.
A Megafol egyedi összetételének, hatásmechanizmusának köszönhetően felgyorsítja azoknak a géneknek a működését, melyek a gyomirtó szer által okozott stresszhatásra adott válaszreakciókért felelősek. Ennek eredményeként a növény hamarabb kimozdul a stresszhatás miatt kialakult kedvezőtlen állapotból, regenerációs és anyagcsere folyamatai felgyorsulnak, végső soron csökken a gyomirtó szer által okozott kár mértéke.
Felhasználási javaslat:
Preventíven, gyomirtással egy menetben: 1,5-2 l/ha.
Gyomirtás után: 3 l/ha.
Miért érdemes a megafol-t választani?
- Azért, hogy megóvjuk a termés
- mennyiségét és minőségét.
- Mert biztonságos, természetes,
- innovatív készítmény, amit nagyon könnyű használni.
- Mert a benne lévő szerves anyagok egyedi eljárással válogatott növényi kivonatokból állnak.
- Mert közelgő stresszesemény esetén gyors hatást biztosít.
Bővebb információ:
Észak-Somogy, Vas és Zala megye: Csik Zoltán szaktanácsadó, +36 30 595 5519
Dél-Somogy és Baranya megye: Reisz Róbert szaktanácsadó, +36 30 867-6440