Itthon idén 160 ezer tonna görögdinnye termett Magyarországon. Ez 10 ezer tonnával kevesebb, mint tavaly – és nem ez az egyetlen szomorú mutató a dinnye-szezon derekán…
Relatíve több a kevesebb
A hazai dinnyetermesztés technológiai hatékonyságának fejlődésére és a megfontolt fajtaválasztásra utal, hogy miközben a termőterület 20%, addig a termés kevesebb, mint 10%-kal csökkent. Az Agrárminisztérium helyettes államtitkára hétfőn Győrben kijelentette: az 5-ről 4 ezer hektárra visszaeső termőterület-csökkenés mögött a koronavírus-járvány miatti termelői bizonytalanság állt. Tarpataki Tamás közölte: egyre több a magszegény dinnye, a hibrid és az oltott félék. A termés jó minőségű: a 160 ezer tonna mintegy 60%-a exportra, főként Szlovákiába, Csehországba és Lengyelországba ment. A belföldi fogyasztók átlagosan az 5-7 vagy 4-8 kilogrammos dinnyéket keresik, az átlagos személyes fogyasztás pedig 8-12 kiló közt alakul egy szezonban.
Egyre többen csak maguknak veszik…
Dombegyházán, az ország dél-keleti csücskében található hazánk legnagyobb, bő 110 hektáros dinnyetermőföldje. Dorcsinecz Balázs az Agrárágazatnak korábban társadalomrajzzal is felérő adatokat közölt a vásárlói érdeklődés alakulásával kapcsolatban. Mint mondta, érezhető, hogy a kisebb darabok felé mozdul el az igény, mert ma már egyre többen vásárolnak csak maguknak, másrészt a családok is egyre kisebbek. Ilyen fogyasztási szokásváltozások közt nyilván nem is éri meg, nem is fogy el egy régen kedvelt, 12-15 kilós gyümölcs…
Lőrinc ma is pisil, a kor dinnyéje mégis finom
A technológiai és nemesítési fejlődésre visszatérve: ma már – mint oly sok más, régi megfigyelés – az sem igaz, hogy augusztus 10-e, vagyis Lőrinc dinnyébe pisilésének napja után „iszapos”, „kásás” lesz a görögdinnye belseje. Az új hibridek, fajták szeptember végégig élvezhető minőségűek. Giczi Gergely, az Agrármarketing Centrum ügyvezető-helyettese a győri, a dinnyefogyasztást ösztöntő kampányrendezvényen hozzátette: több csatornán népszerűsítik a hazai görögdinnye vásárlását és fogyasztását, hiszen kiugróan egészséges, nemcsak fogyókúrába és emésztésserkentő, de sportos diétába is kiválóan beilleszthető.
(Forrás és fotó: Horizont Média-archív; AM)