Az Európa élelmezésbiztonságát szolgáló Közös Agrárpolitika (KAP) Stratégiai Tervvel összhangban a magyar gazdálkodóknak olyan hatékony és fenntartható mezőgazdasági gyakorlatokra van szükségük, amelyekkel meg tudnak felelni a környezetvédelmet támogató uniós előírásoknak és a fogyasztók fenntartható eszközökkel termelt élelmiszer-alapanyagok iránti igényének. Ezért előtérbe kerülnek azok a természetes hatóanyagok a növényvédelemben, amelyek ezeket az igényeket egyszerre képesek kielégíteni.
A természetes eredetű növényvédő szerek iránti növekvő kereslet olyan fenntartható megoldások kutatására ösztönzi a növényvédő szer kutató-fejlesztő vállalatokat, amelyek az előbb említett igények mellett, a hatékonyság kompromisszuma nélkül segítik a gazdálkodókat, a károsítók elleni harcban. Különösen fontos ez a rovarkártevők elleni védekezés esetén, mivel a vegetációs időszakban számos rágó- és szívó kártevő jelenhet meg a gazdasági növényeken, melyek rontják a termés minőségét és a mennyiségét is csökkentik.
A természetes eredetű hatóanyagok kutatása egyre bővül és ma már kiterjed a növényeken kívül a szárazföldi és vízi állatok, elsősorban ízeltlábúak és hüllők, valamint mikróbák kutatására is. Nagyszerű példa erre a spinosad rovarölőszer-hatóanyag, egy természetes eredetű, a biogazdálkodásban való felhasználásra is engedélyezett hatékony növényvédelmi megoldás, amely megfelel a fenntartható mezőgazdaság iránti igényeknek. A spinosadot a természetben előforduló Saccharopolyspora spinosa talajbaktérium termeli. Felfedezése egy amerikai tudóshoz kötődik, aki az 1980-as években a Virgin-szigeteken nyaralt, és egy elhagyott rum lepárlóban gyűjtött talajmintából izolálta a baktériumot. Mint kiderült, ez a baktérium rovarölő hatású vegyületeket állít elő természetes alapanyagokból, melyek közé maga a spinosad hatóanyag is tartozik. A spinosad számos nemzetközi elismerés mellett elnyerte az USA Környezetvédelmi Ügynökségének (EPA) Green Chemistry Challenge Award díját is, mivel természetes eredete mellett kiváló hatékonysága és széles spektruma, valamint alacsony környezetterhelése a fenntartható mezőgazdaság fontos eszközévé teszi.
A Qalcova™ (a spinosad márkaneve) hatóanyag a Corteva Agriscience globális mezőgazdasági tudományos és technológiai vállalat Magyarországon forgalomban lévő Laser™ Duplo rovarölő szerében található meg, mely a kártevő hernyók, tripszek, a burgonyabogár lárvája mellett még számos más károsító ellen kínál védelmet több mint 15 zöldség és gyümölcskultúrában.
Almási Krisztián, Csongrád-Csanád vármegyei független növényvédelmi szaktanácsadó így nyilatkozott a Laser™ Duplo rovarölő szerrel kapcsolatos tapasztalatairól: „Azt gondolom, hogy a Laser™ Duplo paradicsom aknázómoly (Tuta absoluta) és a tripsz fajok elleni küzdelem alap növényvédő szere, mely természetes eredete miatt meghatározó eszköz az ökológiai termesztésben. Nagyon fontos, hogy a növény fenológiájához igazítva történjen a kijuttatás, palántakorban ez az egyik kulcsa a Laser™ Duplo hatékonyságának. Mindenkinek ajánlom, aki paradicsommal, uborkával vagy paprikával foglalkozik és paradicsom aknázómoly vagy tripsz kártétele van, mert a Laser™ Duplo tényleg hatékonyan képes kezelni ezt a problémát.”
A spinosad bizonyítja, hogy az uniós mezőgazdasági termelők eszköztárába olyan megoldásokat lehet bevinni, amelyek a természetes eredetű növényvédelem iránti növekvő keresletet kielégítik. A gazdálkodók a Laser™ Duplo rovarölő szerrel kapcsolatban további információt a Corteva honlapján találnak. A termék elérhetőségével kapcsolatban vegyék fel a kapcsolatot a vállalat területi képviselőivel és szaktanácsadóival, akiknek elérhetőségét itt találják.
Bálint Sándor,
a Corteva Agriscience magyarországi termékmenedzsere