Az őszi árpa- és az őszi búzatermés felülmúlta a várakozásokat, az őszi káposztarepce felvásárlási ára pedig rekordot ért el – befejeződött az aratás Békés megyében.
A búza termésmennyisége Magyarországon éves bontásban (Infografika: MTI)
Terméseredmények:
- őszi búzából csaknem 84 ezer hektárról közel 530 ezer tonna (termésátlag 6,3 tonna hektáronként);
- őszi árpát 22 600 hektáron vetettek, csaknem 160 ezer tonna az össztermés (7 tonna a termésátlag);
- őszi káposztarepcét 16 420 hektárról gyűjtöttek be, az össztermés meghaladja a 44 ezer tonnát (2,7 tonna a termésátlag).
A tájékoztatót a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Békés Megyei Igazgatósága adta ki.
Barabás Béla, a Békés Megyei Mezőgazdasági Szövetség titkára
Az őszi árpa esetén a „meglepően jó eredmények” részben a hibrid fajtáknak köszönhetők, részben a hűvösebb tavaszi időjárásnak.
Az őszi árpa felvásárlási ára némileg csökkent az utóbbi hetekben, jelenleg tonnánként 52-54 ezer forint körül alakul; a sörárpa ára ennél 10-15 százalékkal magasabb.
Őszi búza esetén a „gazdák is sokkal rosszabbra számítottak, a 6,3 tonnás hektáronkénti termésátlag az utóbbi évek egyik legjobbika; hallani 9-10 tonna/hektár hozamú táblákról is” – mondta a titkár.
A mezőgazdasági termelők rosszabbra számítottak, jól hoztak az őszi kalászosok (Fotó: Barna Ferenc)
A termés fele takarmány, fele étkezési minőségű
A felvásárlási árak emelkednek; a takarmánybúza tonnájáért 60-62 ezer forintot adnak, az étkezésiért 64-67 ezret.
A magas árakat az okozza, hogy fuzárium és egyéb betegség nem ütötte fel a fejét, illetve az erősen csapadékhiányos idő miatt kevesebb kukoricatermés várható, így a takarmányigényt többen búzával elégítenék ki.
Az őszi káposztarepce ára rekordot döntött
Tonnája 200-205 ezer forint, igaz, a szerződött árak ennél jóval alacsonyabbak, 140-160 ezer forint körül mozognak.
A gazdák többségének jövedelmező lett az idei éve, bár nőttek a költségek is. A növényvédőszerek, a műtrágya, a munkabérek, az energia – főleg a gázolaj – ára emelkedik.
Raktározási gondok nincsenek
A NAK szerint Békésben raktározással, tárolással kapcsolatos gondok nincsenek, és nem is várhatóak. A megyei gazdák 373 esetben jelentettek be kárt, többségük aszály miatt.
A megyei katasztrófavédelmi igazgatóság az aratási koordinációs bizottsági ülésen jelezte, egy hónap alatt 86 tűzeset volt, amiből 9 mezőgazdasági jellegű. Három kombájntűz volt, egy esetben a kár eléri a 100 millió forintot.
Forrás: MTI
Összeállította: Barna Ferenc