Eleve nagy a bizonytalanság a repce piacán, mi lesz, ha az új amerikai elnök beváltja fenyegető ígéreteit a kínai és kanadai termékekre vonatkozó vámokkal kapcsolatban?
Nőtt a vetési kedv, javultak az árak
Mint nemrég írtunk róla, a repcemag és a canola globális termelése az egy évvel korábbit 5%-kal múlhatja alul, 75,3 millió tonna lehet a 2024/2025. gazdasági évben. Az Oil World szerint a felhasználás 78,4 millió tonnára tehető, aminek következtében a gazdasági év végére 20%-kal(!) kevesebb, 12 millió tonna repcemag maradhat a tárolókban. A várható csökkenés és az ezzel párhuzamosan magukra találó árak hozzájárulhattak ahhoz, hogy világszerte, így Európában is fordult a hanyatló vetési kedv trendje, és szinte mindenütt (hazánkat kivéve) nőtt a vetésterület. Az Európai Unióban 5,8-6 millió hektárt is elérhet a repce a 2025/2026-os szezonban. Ráadásul mindeddig kedvező képet festenek az ősszel elvetett állományok. Ez igaz a sajnos 18 éves negatív rekordot ütő hazai vetésterületre is: 133 ezer hektáron van repce, ami azonban az OMSZ agrometeorológusai szerint fejlett, jó állapotban van az ősz első felére jellemző esős, de viszonylag enyhe időjárásnak köszönhető. Franciaországban, Németországban és Lengyelországban október közepétől megszűnt a csapadék, az enyhe időjárás elősegítette a növények fejlődését. A franciák 1,3 millió hektárról, a németek 1,1 millió hektárról, a lengyelek 970, a románok – 63%-os(!) területnövelés után – 700 ezer hektárról arathatják a növényt 2025 nyarán. Másutt (például Indiában és Oroszországban) várhatóan kisebb, Kanadában, az USA-ban és Ausztráliában várhatóan nagyobb lesz vetésterület. Utóbbiak mögött elsősorban a bio üzemanyagok iránti növekvő kereslet áll. A bőségesebbnek ígérkező kínálat szakértők szerint arra utal, hogy a jelenleg csökkenő árak nem pillanatnyi megtorpanást jeleznek, hanem a jövő év elejét is meghatározó trendet.
Bizonytalan kilátások
Egyelőre az olajos magvak piacán inkább bizonytalanság tapasztalható. A Matifon a január eleji árnövekedést hamarosan erőteljes csökkenés követte, majd az első dekád végére ismét enyhe javulást láttak. Január első hete után 515-520 eurót is fizettek Párizsban a februárban esedékes repcéért, ami 0,8%-kal volt több az előző napi záróárnál és 16,4%-kal több, mint egy évvel ezelőtt. A repce határidős áraival ellentétben a Chicagóban forgalmazott szójabab-szerződések jelentős növekedést értek el az elmúlt hetekben. Korábban jelentősen negatívan hatott a piacra Donald Trump elnökválasztási győzelme. Ennek az az oka, hogy a hozzá nem értő és kiszámíthatatlan nyilatkozatairól ismert Trump büntetővámokat tervez az USA-val jelentős kölcsönös kereskedelmet folytató államokra – Kínára, de még a baráti Kanadára is. Kína várhatóan az amerikai szójababra kivetett vámokkal fog válaszolni, ami súlyosan érintené nemcsak az amerikai gazdákat, hanem a szójaárakat is. Kérdés, hogyan fog ez a hatás továbbgyűrűzni a repceárakra.