A mézben található egyik leggyakoribb rovarirtószer egyszerű és hatékony kimutatását tették lehetővé kanadai kutatók. A módszer jelentősége, hogy a szer a háziméhekre is veszélyes, így az állományt is tudjuk védeni.
A kanadai Waterloo Egyetem szakemberei kifejlesztettek egy olyan környezetbarát és teljesen automatizált technológiát, amely kivonja a piretroidokat a mézből – adja hírül az EurekAlert című tudományos hírportál.
A piretroidok
A rovarölőszerek azon két fő csoportjának egyikét alkotják, amelyek hozzájárulnak a méhkolóniák felbomlásához, ugyanis a szer hatására a dolgozók elpusztulna, ezzel halálra ítélve a királynőt és a közösség többi méhét.
A gazdák közvetlenül a növényekre permetezik a rovarölőt. Ezek befolyásolják a rovarok idegi működését, bénulást és halált idéznek elő.
A mezőgazdaságban a méhek pollinátor szerepe nagyon fontos
Tevékenységüknek ökológiai és gazdasági szerepe egyaránt jelentős. Ezért fontos, hogy védjük őket, populációjukra támaszkodnak számos növény kapcsán a termelők. Segítségükkel sok esetben nem csak a termések lehetnek nagyobbak, hanem a terméshozam is.
Az eljárás és előnyei
A kanadai szakemberek szilárd fázisú mikroextrakciót (SPME) alkalmazva vonják ki a piretroidokat a mézből, azt vizsgálva, hogy a szerves vegyületek szintje nem haladja-e meg az emberre nézve biztonságos értéket.
A mézvizsgálat továbbá segít feltérképezni, hogy hol és milyen mennyiségben használnak a gazdák piretroidokat.
Kémiai tulajdonságaik miatt ezt a szert hagyományosan nehéz kivonni, mivel vízben rosszul oldódik. Alkohol hozzáadásával teszik lehetővé, hogy az automata SPME rendszer ki tudja vonni a szert.
Az egyszerű módszer segíteni fogja a hatóságokat annak feltérképezésében, hogy hol alkalmazzák veszélyes mennyiségben ezeket a rovarirtószereket. Ezzel a növénytermesztés szempontjából oly fontos méhpopulációk elhullásának egyik oka is megelőzhető lesz.
Forrás: EurekAlert