fbpx

Szezonindítás a Syngentánál

Írta: Szerkesztőség - 2013 március 26.

 

A szezonnyitó impozáns helyszíne Kakasdon.2012-ben az agrárium eredményességét minden idők legszárazabb időjárása befolyásolta, a hozamokat tekintve negatív irányba. A múlt év végén és az új év elején rendelkezésre álló termelői árak viszont azt mutatják, hogy az étkezési búza és a takarmánykukorica termelői ára egy év alatt mintegy 30-40%-kal nőtt, így ez az árszínvonal elegendő lehet a növénytermesztés fenntartásának és további fejlődésének biztosításához.

Ehhez a Syngenta a 2013-as vetésszerkezeti változásokat, a korszerű értelemben vett vetésváltásokat elengedhetetlenül fontosnak tartja.

Minden növényfajra kiterjedő, magyar viszonyokra adaptált technológiai és kereskedelmi ajánlataival ennek kíván megfelelni.

2012-ben az előző évinél 9%-kal nagyobb területről takarították be a kalászosokat, így országosan közel ugyanannyi gabona termett, mint 2011-ben.

Annak ellenére, hogy a tenyészidőszak során számtalanszor kedvezőtlen időjárási hatások érték a kalászos gabonákat is.

A termésveszteség a többi növényfajhoz képest mérsékeltebb volt, s országos szinten jó közepes termést tudtak betakarítani.

Augusztus végétől október végéig viszont nem volt jelentős csapadék az ország nagyobb részén.

Az őszi búza vetéseket a termelők nagyrészt átvitték november elejére.

A késői vetések nagyobb része így jobb magágyba került, s jellemzően volt idő az őszi gyomirtások szakszerű elvégzésére is.

Az egyszikű gyomok terjedése továbbra is tart, így a tavaly sikerrel bevezetett Axial One gyomirtó szer az egyszikűek ellen idén is kiváló megoldást nyújthat széles hatásspektrumának köszönhetően.

2012-ben a gombavédelem alig csökkent az előző évekhez képest a kalászosokban.

A termesztéstechnológia meghatározó alapelemévé vált a kalászvédelem, míg a levélbetegségek elleni növényvédelmi beavatkozást a korai levélszárító betegségek jelenléte mindenképpen szükségessé tette.

A Syngenta kalászos gombaölő termékpalettája a nagy területen elterjedt, jól bevált szerek mellett, egy forradalmian új hatásmechanizmussal rendelkező készítménnyel bővül 2013-ban.

 

A Seguris egyik hatóanyaga a Syngenta által kifejlesztett izopyrazam, amely új távlatokat nyithat meg a gabonatermesztők számára.

Az izopyrazam kötődik a levél viaszrétegéhez és a kórokozóhoz egyaránt.

Ez a „kettős kötődés” biztosítja a hatékonyságát.

A Seguris az új hatóanyag tulajdonságait ötvözi egy hagyományos triazollal, ezáltal biztosítva a tökéletes védelmet a levélbetegségek ellen.

A hatóanyag működéséről kisfilmet láthatnak olvasóink a www.agraragazat.hu oldalunkon.

A Syngenta komplett kukorica ajánlatában több ponton is újdonságokkal jelentkezik a 2013-as évben.

Magas terméspotenciálú, megbízható, korai vetésre is alkalmas új kukorica hibridek kerülnek bevezetésre, amelyek egy új rovarölő csávázószer kombinációval, Force Zea-val kezelve kerülnek forgalomba.

Az elmúlt év rendkívül száraz és meleg időjárásának következtében a talajlakó-, és egyéb kukorica kártevők mellett erős kukoricabogár fertőzésre kell számítanunk idén.

Kukoricabogárral erősen fertőzött területen csak a talajfertőtlenítés nyújt hatékony megoldást.

A Force 1,5 G talajfertőtlenítő évjárati stabilitása, megbízhatósága 10 év átlagában egyedülálló, minden körülmények között megállja a helyét, évről-évre jelentős termést mentve meg.

Az idei évben a herbicid palleta is új termékkel bővül, forgalomba kerül az első, kifejezetten magyar gyom-, és talajviszonyokra kifejlesztett kukorica gyomirtó szer, a Calaris Pro.

Gyors, kiemelkedően széles hatásspektrumú, tartamhatással rendelkező gyomirtó, mely a mezei acat ellen is hatékonyan alkalmazható, 2 hektár kezelésére alkalmas kiszerelésben kerül forgalomba.

A 2013-as szezon napraforgó vetőmag újdonsága az NK Adagio hibrid bevezetése, mely tenyészidejének és felépítésének köszönhetően nagy biztonsággal termeszthető aszályos évjáratokban is.

 

Másik újdonság, hogy 2012-höz képest lényegesen kedvezőbb áron kerül forgalomba az Amistar Xtra, amely több mint egy gombaölőszer.

Használata alacsony gombafertőzés mellett is javasolt, hiszen egyik hatóanyagának köszönhetően juvenizáló hatással bír.

Ennek eredményeként nemcsak nagyobb termést, hanem magasabb olajtartalmat lehet elérni mind napraforgóban mind pedig repcében a kalászosokban való felhasználás mellett.

 

 

„Az agrárium, ezen belül elsősorban a növénytermesztés Magyarország egyik húzóágazata.

A jövőben még nagyobb hangsúlyt kell fektetnünk az időjárási szélsőségekkel szembenéző, így sérülékeny ágazat eredményességének megóvására.

A Syngenta a növénytermesztés biztonságát kínálja a termelőknek magas színvonalú fejlesztéseivel, új hibridjeivel és a legújabb technológiát képviselő növényvédőszereivel.

Bízunk benne, hogy a Syngenta terméket választó termelők 2013 végén is elégedetten zárhatják majd az évet az esetleges kedvezőtlen éghajlati hatásoktól függetlenül.” – mondta el a szezonnyitó rendezvények zárásaként Bíró János, a Syngenta marketing vezetője.

További képek: Itt.