Hat, elhullott vaddisznó mintájában mutatták ki az afrikai sertéspestist (ASP), erre hivatkozva módosították 13 vadgazdálkodási egység besorolását, valamint kérték a házisertés-tartóktól a fokozott odafigyelést.
ASP vírusát mutatták ki elhullott vaddisznók mintájában (Fotó: Barna Ferenc)
Az ASP visszaszorítására már hatályban van a Nemzeti Akcióterv, mely a vaddisznóállomány drasztikus csökkentését írja elő többek között, ennek lényegét már korábban több oldalról megközelítettük.
Újabb fertőzések a vadállományban
Az elmúlt hetekben újabb területen, ezúttal Dunaalmás külterületén elhullottan talált hat vaddisznónál mutatta ki az ASP vírus jelenlétét a NÉBIH laboratóriuma. Az ASP Szakértői Akciócsoport az új eredmények -, valamint a kockázatelemzés alapján az alábbi döntést hozta:
- Komárom-Esztergom megye négy, eddig magas kockázatú területbe tartozó vadgazdálkodási egységének teljes területét fertőzötté nyilvánította;
- a magas kockázatú területé minősített kilenc Győr-Moson-Sopron megyei vadgazdálkodási egység területét (ezek korábban közepes besorolásúak voltak).
A házisertések is veszélyeztettek lehetnek, be kell tartani az előírásokat (Fotó: Barna Ferenc)
Sertéstartók, figyelem!
Az intézkedések elsősorban a vadgazdálkodókat érintik, azonban a járványügyi helyzet változása a házisertés-tartóktól is fokozott odafigyelést igényel.
A NÉBIH honlapján megtalálható a Jó Sertéstartási Gyakorlat utasításainak betartása a fertőzött területen kötelező, a magas kockázatú területen hangsúlyozottan ajánlott a sertéstartók számára.
Magyarországi nagyvadállomány, a vaddisznók száma évről-évre csökken már egy ideje, az akcióterv alapján még nagyobb létszámcsökkenés lesz az állományban (Forrás: KSH / MTI)
A vadgazdálkodási egységek aktuális kockázati besorolása a NÉBIH tematikus internetes oldalán weboldalán a letölthető anyagok között megtekinthető, ellenőrizhető.
Forrás: NÉBIH