Budapest, 2013. március 7., csütörtök (MTI) – Az agrárgazdaságban stratégiai cél az állattenyésztés és a kertészet fejlesztése, amelynek révén a kész- és félkész termékek arányát a termelésben 70 százalékra szükséges emelni a jelenlegi 54 százalékról – mondta Feldman Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) helyettes államtitkára egy csütörtöki budapesti konferencián.
A helyettes államtitkár a Világgazdaság napilap által az agrárgazdaság teljesítményéről szervezett konferencián kifejtette: miközben 2012-ben az előzetes adatok szerint a mezőgazdaság termelése 9,2 százalékkal visszaesett, a kibocsátási érték 2,8 százalékkal nőtt.
A magyarázat az, hogy a felvásárlási árak 13,3 százalékkal emelkedtek, ezen belül a növénytermesztésben 17,1, az állattenyésztésben 10,2 százalékkal.
Az agrárium tavaly 8,1 milliárd euró értékű exportbevételt produkált, a külkereskedelmi egyenleg 3,6 milliárd euró aktívumot jelez.
De nem kedvező az összetétel – jelezte Feldman Zsolt -, miután az export 46 százaléka alapanyag, 20 százaléka félkész termék, és csupán 34 százalék a késztermék.
Eközben az importban fordított az arány, azaz a késztermékek részesedése 46 százalék, az alapanyagoké 25 százalék – tette hozzá.
Ezeken az arányokon kíván változtatni az agrárgazdasági stratégia, növelve a kész- és félkész termékek arányát, ami az állattenyésztés és a kertészet fejlesztését jelenti – magyarázta a helyettes államtitkár, hozzátéve, hogy a magyar élelmiszer- kereskedelemben a hazai termékek arányát 80 százalékra kellene emelni.
Jelenleg az arány 70 százalék.
Célként jelölte meg Feldman Zsolt az évi 10 milliárd eurós exportbevételt is.
A 2014-2020 közötti költségvetési periódusban az EU-ból érkező agrártámogatások összege 12,3 milliárd euróra nő a jelenlegi periódusban elért 10,4 milliárdról – közölte a helyettes államtitkár, megjegyezve, hogy a 2014-es év átmeneti lesz, a 2013. évi terület alapú támogatással számolhatnak a termelők.
Az agrártárca stratégiáját ismertetve Feldman Zsolt első helyen a vízgazdálkodást, illetve az öntözést említette.
Az öntözhető terület nagysága jelenleg 100 ezer hektár, ezt minimum 300 ezerre kellene növelni.
Kérdésre válaszolva azt is elmondta, hogy a 2009-2010-es EU-s pályázatok során 9,4 milliárd euró támogatással 30 ezer hektár öntözésére nyílt lehetőség, de hozzátette, hogy a gazdaságok, illetve a gazdák támogatási igénye 28 milliárd euró volt.
MTI 2013. március 7.