Miközben a szakkiállítások jelentősége egyre nő, idén ez még hangsúlyosabban jelentkezik, hiszen a koronavírus-járvány világszerte ágazatok sokaságát kényszerítette térdre. E felismerés jegyében döntöttek úgy a V-Trade Kiállítások Kft. vezetői, hogy (a járványügyi szabályok messzemenő betartásával) megrendezik a XXIX. Farmer Expót augusztus 18-21. között a Debreceni Egyetem Böszörményi úti Campusán. „A hazai agrárium életképességére, élni akarására utal, hogy az ágazat szereplői (ha kisebb számban és területen is) akarják és megcsinálják Magyarország egyik vezető agrár-seregszemléjét Debrecenben” – hangsúlyozta Vaszkó László vásárigazgató.
Eloszlik a tömeg
A gazdasági jellegű kiállítások jellemzője (ellentétben más tömegrendezvényekkel) az, hogy bár lehet, hogy egy adott pillanatban több mint 500-an vannak jelen a vásárterületen, de például a Farmer Expó esetében ez a félezres tömeg 50 ezer négyzetméteren oszlik el. Ugyancsak járványügyi megfontolásokból idén a határon túlról nem hívtak kiállítókat a szervezők, a külföldről esetlegesen idelátogatók pedig a határnál érvényben lévő hivatalos protokollon esnek át. – Az expó egy 150 kilométeres sugarú körben jelentkező gazdálkodói igényt hivatott kiszolgálni. Hogy a gazdák végre ki tudjanak lépni a négy fal közül, és személyesen beszélhessenek azokkal (legyenek bár kollégák vagy látogatók) akikkel hónapok óta csak a virtuális térben volt módjuk találkozni – fogalmazott Vaszkó László, hozzátéve, hogy a jelenlévők biztonságát szolgálja az a járványügyi kézikönyv is, amit ők állítottak össze, és ami itt-ott a hivatalosnál is szigorúbb regulákat tartalmaz.
Miniszteri expozé
A rendezvényt Dr. Nagy István agrárminiszter nyitja meg. A tárcavezető arról beszél majd, hogy a tervezési időszak végén megmaradó európai uniós források felhasználása hogyan fog történni, illetve, hogy a gazdálkodók az idei évben milyen támogatásokra számíthatnak még. Arról is szó lesz, hogy mi a miniszter víziója az ágazat jövőjéről, annak ismeretében, hogy az EU következő hét éves költségvetése gigantikus méretű fejlesztési forrásokat tartalmaz az agrárfejezeteiben is.
Szakmai programok
A pandémia miatt az állatbemutatók idén nagyrészt elmaradnak, de az állatbemutató pavilonok így sem maradnak üresen. E fedett, ám mégis nyitott épületekben „kiscsoportos foglalkozások” keretében (maximum 100 fő részvételével) szakmai rendezvényeket tartanak. A sertéstenyésztőket leginkább foglalkoztató három téma kerül napirendre: Az ASP hatásai és kezelése; az ASP által befolyásolt világpiac; fejlesztési források és jövőkép az ágazatban. A szarvasmarhatartók megvitatják a tejpiac és a húspiac helyzetét, valamint a támogatási lehetőségeket. A baromfinál érdekes lehet a madárinfluenza okozta piaci anomáliák, illetve az ebből való kilábalás módozatai, és persze náluk is örökzöld téma az ágazatot kedvezményező támogatások alakulása. A kiskérődzők kapcsán elképzelhető hasonló konferencia, miként a földművelők is szomjazzák az információt.
Közönség-programok
Miközben idén alapvetően a szabadtéri helyszínekre épül az agrár-seregszemle, a kiállítók rendelkezésére áll a nemrég átadott teniszcsarnok is, melyet a legkorszerűbb légcserélő technológiával láttak el. Ugyancsak elkészült az új állatbemutató tér, mely idén először új funkciót is kap; az ünnepélyes megnyitónak (a zárt színházterem helyett) az itt felépített ideiglenes színpad ad helyet, a vendégek pedig a lelátókra felfestett ülőhelyekről követhetik az eseményeket. Például a Magyarok Kenyere program részeként idén is megrendezendő Kenyérünnepet. A közönség-programok közül is kiemelkedik (attraktivitását és látványát tekintve) az a fogathajtó-mesterkurzus, amit Dobrovitz József fogathajtó világbajnok tart majd a térség amatőr fogathajtó-versenyzőinek. Ugyancsak felélesztenék az expó szervezői a Virágkarneváli Kupa rendezvényét, amely egykoron a virágkarnevál egyik legnívósabb lovas kísérőprogramja volt.