Ez év január elsejétől a tojások vonatkozásában is zászlóval ki kell egészíteni a származási információkat.
Zászlót a tojásra?
Az illetékes minisztérium közleménye szerint a nem előrecsomagolt élelmiszereknél a tavalyi évben folyamatosan bővült azoknak a termékeknek a köre, amelyeknél jól láthatóan fel kell tüntetni a származási ország nevét, bizonyos esetekben pedig a zászlóját is. Ez elsősorban a kereskedelemnek jelent plusz munkát. A 2020. december első felében meghozott jogszabály-módosítás az értékesítési helyen történő többlet információk megjelenítésére vonatkozik.
A kunsági tojás osztályozása (Fotó: Barna Ferenc)
Eddig a tojások esetében mind az előrecsomagolt (dobozos), mind a nem előrecsomagolt (ömlesztett) termék esetében a tojáshéjon fel kell tüntetni az ISO termelői kódot. A betűkből és számokból álló jelsor jelentésének magyarázatát a csomagoláson, ömlesztett tojás esetében pedig az értékesítés helyén fel kell tüntetni. A tojás származási országára vonatkozó információ eddig csak a kódból volt kiolvasható, mely a fogyasztók számára esetenként nehézséget jelenthetett.
A származási jelölésre vonatkozó előírások
A 2021. január 01-jén hatályba lépő módosítás szerint az ömlesztett formában értékesített tojások esetében, a származási országot szövegesen is fel kell tüntetni. A szöveges információt jól láthatóan és olvashatóan kell elhelyezni. A betűméretnél az 1169/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet IV. melléklete által meghatározott x-magasság az irányadó, miszerint az minimum 5 mm legyen.
A vonatkozó EU előírás szerinti x-magasság minimum 5 mm
Az ország zászlaját (minimum 50 mm * 30 mm méretben) is kötelező megjeleníteni az eladás helyén.
A fent leírt kötelezettséget a módosított 36/2014. (XII. 17.) FM rendelet tartalmazza.
Amit a tojásokról még tudni érdemes
A tojásokat „A ”és „B” minőségi osztályokba sorolják a termelők, a kereskedelembe azonban csak „A” minőségű termékek kerülnek.
A fogyasztóknak szánt tojást tömegük és méretük alapján négyfokozatú skálába osztják:
- XL – extra nagy (73 grammtól súlyosabb);
- L – nagy (63 és 73 gramm között);
- M – közepes (53 és 63 gramm között);
- S – kicsi (53 grammnál kisebb).
Az élelmiszerek nyomonkövetésének biztosítása érdekében a kereskedelmi forgalomba kerülő tojások héján fel kell tüntetni a termelői kódot, valamint a nyilvántartási számot. Ennek segítségével megtudhatjuk: a származási országot; a tartásra vonatkozó információkat; beazonosíthatjuk a telepet és az istállót.
Kunsági tojás (Fotó: Barna Ferenc)
A képen látható tojáson a 3HU022T43/1-6 jelölést láthatjuk, ennek jelentése:
- 3 – ketreces tartásmód;
- HU – termelési hely Magyarország;
- 02 – Bács-Kiskun Megye
- 2 – második állategészségügyi kerület
- T – tojó tyúk
- 43 – Farm-Agroker Kft.
- 1-6 – istállók száma.
A csomagolt tojáson további információknak is szerepelnie kell:
- a csomagoló központ száma;
- a tojás minőségi osztályba sorolása;
- a tojások tömege, mérete (XL-L-M-S);
- minőség-megőrzési ideje;
- a tárolásra vonatkozó javaslatok.
A helyi piacon vásárolt tojások esetében a származási helyet zászlót tartalmazó ábrával nem kell megjelölni. A fogyasztók találkozhatnak jelölés nélküli tojásokkal is, mivel a jelölési kötelezettségek nem vonatkoznak az 50 darabnál kevesebb tojótyúkot tartó termelőkre. Azonban kis táblán itt is fel kell tüntetniük termelőknek a nevet, a címet és a származási országot szövegesen.
Forrás: MTI és NÉBIH