A mezőgazdasági vállalkozások több mint 60%-át érte egy vagy több digitális támadás 2019. évben az Egyesült Királyságban.
Komoly fenyegetést jelent az agárágazatban is a számítógépes bűnözés – állapították meg angol biztonsági szakemberek. A Barclays Bank munkatársai hívták fel a figyelmet a veszélyre, egyben biztonsági tanácsokkal szolgálnak a mezőgazdasági termelőknek.
Ne légy áldozat, védd meg adataidat! (Fotó: Barna Ferenc)
Pandémia és Brexit – nagyobb lehetőséget biztosít a támadóknak
A bűnözők tevékenysége ezen a téren 2020-ban tovább erősödött, mivel a koronavírus miatti korlátozó intézkedések a korábbinál több embert, így mezőgazdasági termelőt is a digitális térbe kényszerítettek.
A Brexit átmeneti éve után, a szabályok megváltozásával erősödni fog a tárgyalások és megállapodások folyamata, melyek egy része szintén online felületen, elektronikus úton fog történni. Ez szintén egy támadható terület a digitális bűnözők számára.
Adatok megszerzése a leggyakoribb cél
A kiber bűnözők leggyakrabban a személyes és banki adatok megszerzését célozzák meg, ezek az úgynevezett adathalász csalások. Ahogy a lakosságot is ezekkel a módszerekkel támadják nagy számban, úgy az agrárium területén is ez a legjellemzőbb támadási forma.
Az adathalász e-mailek, SMS-ek, telefonhívások általában hivatalos szerveket, üzleti partnereket, pénzintézeteket személyesítenek meg. A burkolt megkeresések célja, hogy az ügyfél személyes és banki adataikat megszerezzék.
A vállalkozásokat megcélzó átverések megszaporodhatnak évfordulók és adózási időszakokhoz kapcsolódóan. Ilyenkor gyakori a megállapodások, együttműködések újratárgyalása, megszaporodnak a banki tranzakciók, a támogatások kapcsán érkezhetnek kifizetések, kaphatunk felszólításokat befizetésekre… Az internetes bűnözők mindezen témákhoz kapcsolódhatnak, a másik fél közérdekű adatait felhasználva, hitelesnek látszó megkeresésekkel fordulhatnak az áldozatnak kinézettek felé.
Ne legyünk szégyenlősek, nézzünk utána az új partnernek (Fotó: Barna Ferenc)
Elkerülhetjük, hogy áldozatok legyünk, ha következetesen, logikusan megvizsgáljuk a megkereséseket
Mark Suthern, a Barclays agrár területekért felelős vezetője szólította meg a mezőgazdasági vállalkozókat, hogy az alábbiakra feltétlen legyenek figyelemmel:
- Telefonhívás esetén győződjön meg arról, hogy azzal beszél, akinek a másik fél kiadja magát. Ne adja ki személyes – és banki adatait, ha nem tudja azonosítani a hívó felett. Jelszót, PIN kódot soha ne adjon meg.
- Amennyiben nagy értékű beszerzést tervez, ellenőrizze az eladót, keressen rá a cégre, mennyire megbízható. Nézzen utána, milyennek ítéli meg a többi ügyfél a leendő partnert. Érdemes hivatalos cégnyilvántartó oldalakon kezdeni az ellenőrzést, mielőtt egy új, nagyösszegű tranzakcióba belekezdünk.
- Amennyiben új szállítót keres, az előző pontban foglaltakat hajtsa végre itt is, nehogy az áruja eltűnjön útközben.
- Új beszállító esetén, előlegszámla teljesítésénél is fontos, hogy meggyőződjön a partner valódiságáról, hitelességéről.
- Nem kért megkeresések, e-mailek tartalmát kritikusan elemezni kell, gondoljunk arra, hogy semmit sem adnak ingyen. Az ilyen küldemények esetén a linkek, csatolmányok megnyitásával is vigyázni kell, mivel kattintással rosszindulatú programok telepítését indíthatjuk el, tudtunkon kívül.
- Az informatikai bűnözők képesek mások identitását ellopni, a megtévesztésre alkalmas, valódi cégek weblapját létrehozni. Ilyenkor érdemes korábbi levelezési előzményekben utána nézni, hogy a weboldal címe azonos-e az eredeti kapcsolatéval, illetve az aláírások, cégek logói az e-mailben eredetiek-e.
A kéretlen megkereséseket fenntartással kell fogadni (Fotó: Barna Ferenc)
Nem áll meg a fejlődés
Mindezekre azért is figyelemmel kell lenünk, mert az ágazat digitalizációja egy folyamat, melynek soha nem lesz vége. A hagyományos eszközök okosodnak, adatokat gyűjtenek, elemeznek és továbbítanak. Szükség van a kiberbiztonságra, a védelmet ellátó programok beszerzésére és telepítésére, ezzel is óvni a cég rendszerét.
Szakemberrel vizsgáltathatjuk a rendszer gyenge pontjait, a cég kockázatelemzését ezen a területen rendszeresen végre kell hajtani.
Kezdetnek cseréljük le a Digitális Jólét Program keretében a tört programjainkat ingyen letölthető, biztonságos alkalmazásokra.
Forrás: Farminguk