Most már megtalálható a magyar spárga az üzletek polcain. A szélsőséges időjárás, a tavaszi fagyok, a szokásostól is alacsonyabb számú napsütéses órák miatt később jött, majd két hetet csúszott az idei spárga szezon.
Az időjárásnak köszönhetően később jött az idei, friss spárga, mezőgazdasági termelő Kunfehértón (Fotó: Horizont Média, Archívum)
A szedés kezdete másfél héttel későbbre tolódott
Egy átlagos évben Magyarországon a spárgaszezon április elején elkezdődik. A betakarítást rendszerint nehezíti a munkaerőhiány, bár a külföldiek foglalkoztatási adminisztrációja egyszerűsödött. Azonban a Covid-19 még mindig érezteti negatív hatását a munkaerőpiacon, ahol külföldi vendégmunkásokat alkalmaznak.
A NAK közleménye szerint a spárga a tavasz egyik legkorábbi, exportorientált magyar kertészeti terméke
Magyarországon az üzemi termőterület 1420 hektár, az éves termésmennyiség 5 ezer tonna körüli. Az ültetvények több mint fele Bács-Kiskun megyében, nagyrészt még Csongrád-Csanád megyében találhatóak. A fennmaradó 10%-ot a kisebb termőterületek teszik ki Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Békés megyében.
A spárga termőterületének megyei szintű megoszlása, mezőgazdasági statisztika (Forrás: NAK)
A belföldi fogyasztás évek óta nő, de sok megy exportra
Az évi negyed kilogrammos fejenkénti fogyasztás még mindig alacsony, miközben Németországban ez a mutató eléri az 1,7 kilogrammot.
Az itt termelt spárga jelentős része nem is marad Magyarországon, nagy részét Európa más államaiban értékesítik.
Tavaly a koronavírus miatti világjárvány miatti idegenforgalomban történt leállás éreztette hatását, kiesést okozott a megrendelésekben. Azonban a kiváló minőségű magyar termés így is vevőre talált a kereskedelmi láncok közvetítésével.
A fehéret jobban megéri termeszteni, de a zöld már napjainkban népszerűbb
A liliomfélék családjába tartozó évelő növény
Megvastagodott hajtását, a spárgasípot fogyasztjuk. Energiatartalma alacsony, sok vizet, káliumot és C-vitamint tartalmaz. A zöldspárga élénk zöld színű, íze intenzívebb, mint a fehéré.
Sokoldalúan felhasználható a gasztronómiában: alkalmas előtelnek, levesnek, köretnek, rizottóba vagy húsételekhez. Tartósítható is…
Forrás: MTI
Összeállította: Barna Ferenc