A meleg és csapadékos ősz már előrevetíti a korai tápanyaghiányokat. A legsúlyosabb problémát a nitrogén, a kén hiánya fogja okozni, de néhol magnéziumból, cinkből és káliumból is alacsony ellátottságot fogunk tapasztalni.
Melyek a kiváltó okok?
Idén már mindenhol csökkent a nitrogénfelhasználás, és ezen ősszel sem tudtunk változtatni. Az extrém magas műtrágyaárak mindenkit arra késztetnek, hogy kevesebbet, de jobban odafigyelve juttasson ki. A sok csapadék (néhol 200 mm felett) pedig mossa a mélyebb talajszelvénybe az igen mobilis nitrátokat, szulfátokat és kloridokat. A szármaradvány sok helyen idén is jelentős, és a meleg, nedves talajban a bomlás is elfogyasztja a nitrogént a növény elől, pentozán hatást kiváltva.
A kén is fontos lenne!
Az olcsó, sok helyen kénmentes őszi alaptrágya semennyi ként sem pótol a növénynek. A levegő kénmentes, a sok eső pedig a ként (szulfát formában) kimosta a gyökérzónából. A kén- és nitrogénhiány nagyon nehezen megkülönböztethető a fiatal növény esetében, de a mérések már „állandósult” kén-hiányt mutatnak.
A magnézium, a kálium és a cink is fontos lenne!
Cinkből a talajokat az intenzív gazdálkodás kiürítette. Alig pótoljuk, és a lombtrágyák használata még messze van. A meszes-lúgos, sok helyen kevésbé kötött talajokon pedig a kálium- és a magnézium-ellátottság is gyenge. Amíg fiatal a növény és még a talajhőmérséklet is pár fok, kevés tápanyag oldódik bele a növény által felvett vízbe. Ezért nagyon fontos, hogy olyan alap-, de lassan már csak fejtrágyát használjunk, amiben a nitrogén mellett kálium és magnézium is található!
Mit tegyünk az idén?
A nitrogént és a ként már ősszel is pótolhatjuk, akár egy kis–közepes mennyiségű folyékony fejtrágyával (Vulcan Nitro-MixS vagy Hibrid50S). Mindkét fejtrágyát alkalmazhatjuk ősszel és majd tavasszal is, több alkalommal. A lombtrágyákat idén (jövőre) se hagyjuk ki a technológiából! Már ősszel is a több hatóanyag-tartalmú Kalászos (Repce) KompleX lombtrágyát vagy a Hibrid60 magas nitrogéntartalmú terméket javasoljuk.