Engedélyezték az első növényvédő szert hazánkban, mely már kijuttatható pilóta nélküli légi járművel. Ez pedig egy rovarölő készítmény, mely cseresznyében, meggyben és dióban alkalmazható a cseresznyelégy és a nyugati dióburok-fúrólégy ellen.
Mospilan 20 SG
Az engedély szerint az acetamiprid hatóanyagú, felszívódó készítmény cseresznyében, meggyben és dióban most már kijuttatható drónnal is, a termesztők a cseresznyelégy és a nyugati dióburok-fúrólégy ellen védekezhetnek vele.
A Mospilan 20 SG rovarölő szer vízzel oldható, a Combi-protec csalétek és rovarölő szer, hatásjavító segédanyaggal kombinációban permetezhető ki.
A felszállást még sok feladatnak kell megelőznie
A készítmény engedélyének kiadásával elhárult minden akadály a drónos permetezés jogszabályoknak megfelelő végzése elől.
Azonban a pilóta nélküli légi járművel történő növényvédelmi munkát hosszú checklistás munkafolyamat előzi meg:
- A jogszerű tevékenységhez az alkalmazott drónnak továbbra is típusminősítéssel szükséges rendelkeznie és biztosítást kell kötni rá a beszerzést követően.
- A drón pilótájának is szerepelnie kell a Nébih által vezetett drónpilóta nyilvántartásban.
- A drónos permetezés változatlanul légi növényvédelemnek minősül, ezért kizárólag növényorvos felügyelete mellett végezhető.
- A tevékenység megkezdése előtt engedélyt kell kérni a területileg illetékes vármegyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi osztályától.
Egyéb, betartandó munkavédelmi előírások:
- A pilóta nélküli légi jármű maximum 2 méteres magasságban repülhet a kultúra felett.
- A drón legnagyobb megengedett repülési sebessége 15 km/h.
- A permetezés során biztosítani kell, hogy a kezelendő kultúrára kerülő permetlé cseppek 50%-os térfogat szerinti átmérője legalább 200 µm legyen.
- A kezelt területtől tartandó védőtávolság 20 méter.
- A munka megkezdése előtt a kezelt terület és a hozzá tartozó védősáv szélén a következő felirattal ellátott, figyelmeztető táblákat kell elhelyezni: „Pilóta nélküli légi járműves (drónos) permetezés folyik ezen a területen, belépni a területre veszélyes és tilos!”.
A készítmény forgalmi kategória besorolása megváltozik az alábbiak szerint:
- légi kijuttatás esetén – I. forgalmi kategória;
- földi kijuttatás (200 g, 1 kg, 1,5 kg, 5 kg-os kiszerelés) – I. forgalmi kategória;
- földi kijuttatás (2 g, 3 g, 4 g, 5 g, 10 g, 25 g, 50 g, 100 g, 120 g-os kiszerelés) – II. forgalmi kategória.
A Mospilan 20 SG rovarölő permetezőszer – a jelen módosítást megelőző előírások szerint készült címkével – legkésőbb 2023. november 23. napjáig forgalmazható.
További hasznos információk a drónos permetezéssel kapcsolatban:
- A növényvédelmi drónpilóta szakképesítéshez a Nébih által jóváhagyott képzőintézményekben kell elvégezni az alapképzést, majd az akkreditált vizsgaközpontban sikeres vizsgát tenni.
- A növényvédelmi drónpilóták nyilvántartása a Nébih honlapjáról tölthető le.
- A Forgalomba Hozatalra Engedélyezett Növényvédelmi Gépek Jegyzéke a MATE honlapján érhető el, a lista végén szerepelnek a drónos permetezőgépek.
Forrás: Nébih