…legalábbis azok a sertéstartók, akik beleuntak az állat- és környezetvédők állandó kritikájába, a piaci viszontagságokba, és a gyenge termelői árakba.
54 százalék szerint elköltözik a sertéstartás
Újra felmerül a gazdák bónusszal támogatott – azaz jó pénzzel megfizetett – kivonulása a sertéstartásból, miután kiderült, hogy a német gazdák 54 százaléka szerint az ágazat egyre inkább külföldre vándorol. A különös ebben az, hogy a német Szövetségi Mezőgazdasági és Élelmiszerügyi Ügynökség (BLE) március 1-je óta fogadja a pályázatokat az állattartást átalakító, modernizáló beruházásokra (sertésólak vagy egyéni tenyésztési területek építése, átalakítása vagy cseréje). Még áprilisban megkezdődik a folyamatos többletköltségek finanszírozása is. A támogatás összege lépcsőzetes. Aki 500 ezer euróig fektet be, az a teljes befektetési összeg 60 százalékát is megkaphatja. Ez akár reménysugár is lehet az állattenyésztés számára, hiszen rég várták szerkezetátalakítás támogatását.
Ezzel együtt azért maradnak még kihívások az európai és német sertéságazat előtt, amiket a mostani támogatás csak lassan vagy nem teljesen kompenzál. Az egyik német online agrár folyóirat, az Agrarheute felmérése szerint a megkérdezett gazdák 54 százaléka azon a véleményen van, hogy a sertéstartás egyre inkább külföldre vándorol Németországból. A résztvevők 19 százaléka bízik benne, hogy a német sertéstartás a jövőben is megmarad, ám 12 százalékuk szerint későn érkezik az átállási program.
Jó pénzért abbahagynák, de az csapás lenne
Mindezek kapcsán Németországban újra felmerül egy pár éve már lejárt téma: a bónusz-ellentételezésű, azaz állami támogatás fejében való felszámolás lehetősége. Ez az ötlet Hollandiából származik, hogy állat- és környezetvédelmi okok miatt a magas nitrogénkibocsátással rendelkező gazdaságok a Natura 2000 területek közelében kártérítés fejében fel kellett hagyniuk az állattartással. A Kieli Egyetem 2021-ben végzett felmérése szerint a német gazdák 60 százaléka egy hasonló programot támogatna. Idén év elején, ugyancsak az Agrarheute kérdésére a megkérdezett gazdák majdnem fele nyilatkozott úgy, hogy a tenyésztelep felújítása kapcsán szeretné kötelező érvényű kilépését bejelenteni a kocatartásból. Ha ez két éven belül megtörténik, az a szaksajtó szerint csapás lenne a németországi sertéstartásra.