A francia parlament a héten szokatlanul egységesen elutasította az Európai Unió (EU) és a Déli Közös Piac (Mercosur) közötti szabadkereskedelmi megállapodást (FTA), engedve ezzel a helyi gazdálkodók tiltakozásának, akik félnek a tisztességtelen versenytől. A hír nekünk, magyaroknak sem közömbös: a dél-amerikai államokkal tervezett szabadkereskedelmi megállapodás fájó pontokon érintené a hazai mezőgazdaságot.
Nagy többséggel nem a Mercosur-ra
A francia szenátus leszavazta a Mercosur-megállapodást, miután egy nappal korábban francia törvényhozás alsóháza is elutasította azt 484 szavazattal (mindössze 70 ellenében). A 27 tagú EU és a Mercosur közötti megállapodásról 2019-ben állapodtak meg, de a szabadkereskedelmet előkészítő folyamat megrekedt. A parlament mindkét házának egyetértésével Franciaország határozott üzenetet küld a többi európai országnak – mondta Jean-Noel Barrot külügyminiszter. Várható is, hogy a lengyel törvényhozás is hasonlóképpen féket vet a folyamatnak: a Világgazdaság szerint Lengyelország a franciákkal együtt fog küzdeni azért, hogy megakadályozza az Európai Unió és a Dél-amerikai Közös Piac (Mercado Común del Sur – Mercosur) közötti szabadkereskedelmi egyezmény megkötését. A Mercosur-megállapodás a gazdák szerint tisztességtelen versenyt jelentene, amelyet ezért határozottan elleneznek. Ez nem csoda, a dél-amerikai nagy kibocsátású agrárországok nemcsak piaci versenytársak, hanem jelentős környezetszennyezők, továbbá élelmiszerbiztonság terén sem állnak éppen úgy, mint az EU gazdaságai.
Nem véletlen, hogy elsőként a brazil elnök követelte a megállapodás ratifikálását, és abban bízik, hogy az EU felülbírálja a francia elutasítást. Ott abból indulnak ki, hogy mivel az EU-nak nagy üzlet (mezőgazdasági) gépeket exportálni Dél-Amerikába, így onnan cserébe ömölhet az agráráru. Nem véletlen, hogy Ausztria és Németország óvatos, inkább támogató álláspontot foglal el, igaz, erősebb garanciákat akarnak az esőerdők védelmére és az uniós mezőgazdasági termelők támogatására.
A hazai mezőgazdaságnak se hiányzik
A Mercosur-megállapodás több szektorban is fájó hatással járna, új piaci konkurenciát, versenyhelyzetet hozna a magyar mezőgazdaságra (is). Elsősorban a baromfi- és marhahúsexportunk nézne nehéz idők elé. A MezőHír ugyanilyen fontos elemként említi a kukoricaexportot is. Ugyancsak további súlyos tehertétel lenne a hazai méztermelésnek is, ami már úgyis görnyed a kínai hamisítványoktól. Kisebb piac a bor- és etanolexport, de ez is számottevő kárt szenvedhetne a Mercosur-ral. Nem véletlen, hogy lapunk szakértője hazánk és az EU szempontjából már évekkel ezelőtt, a folyamat megindításakor így értékelte a Mercosur-t: „Olaj a tűzre”.
Ha abból indulunk ki, amit az Nemzeti Agrárkamara már 2021-ben leszögezett, akkor hazánk aligha fogja támogatni a megállapodást.