A vágás mellett az export is stabilizálódott az Európai Unióban 2023-hoz képest. A kelet-európai tagállamok, így hazánk is jobban teljesített az év első 8 hónapjában.
Ez már legalább növekedés
Az Európai Unió Statisztikai Hivatala (Eurostat) előzetes adatai szerint 2024 januárja és augusztusa között mintegy 146 millió sertést vágtak le a 27 EU-tagállam jelentéstevő vágóhídjain. Ez nemhogy nem jelez csökkenést – mint korábban –, hanem szerény növekedést: körülbelül 1,1 millió állattal, 0,7%-kal több, mint az előző év első 8 hónapjában. A nagyobb vágási súlyok miatt a sertéshústermelés 1,9%-kal, 13,9 millió tonnára is nőtt. Ez azt jelzi, hogy az elmúlt két év csökkenő tendenciája mára megállt, ahol a visszaesések igen jelentősek voltak, 8,1% (2023) és 3,1% (2022).
A keleti EU-országokban nagyobb a növekedés
Az EU-27 17 országában nőtt a sertésvágás, tíz országban csökkent. Különösen a keleti EU-tagországokban nőtt a sertésvágás: Horvátországban 8,3%, Lengyelországban 7,5%, Bulgáriában 7%, Romániában 6%, Magyarországon 6,3%, Csehországban a növekedés az előző évhez képest 5,3%, Észtországban pedig 3,4%. Németországban is enyhe, 1%-os növekedést regisztráltak. Csökkent a vágások száma többek között Hollandiában (-3%), Dániában (-2,6%), Spanyolországban (-0,5%) és Ausztriában (-1%). Figyelemre méltó, hogy Dániában a megtermelt sertéshús mennyisége a csökkenő állatlétszám ellenére is meghaladta az előző évit. Az 5 kg-mal magasabb vágósúly miatt tárgyév január-augusztusa között 2,5%-kal több sertéshús készült, mint az előző év első nyolc hónapjában.
Jobb az export-import arány is
Más források is megerősítik az EU Bizottság legfrissebb adatait, miszerint a sertésexport is stabilizálódott. A 2024. január és július közötti időszakban a brüsszeli tisztviselők 2,5 millió tonna sertéshús exportvolumenről számoltak be. Ez ugyan 0,1%-kal volt kevesebb, mint az előző év azonos időszakában, de a csökkenés mértéke már jelentősen mérséklődik, ami a stabilizáció jele. Továbbra is Kína a legnagyobb vásárló, de – vélhetően az ismert autóipari és vámháború miatt is – máris jelentősen, 7,3%-kal, 645 ezer tonnára csökkentette beszerzéseit. A Fülöp-szigetekre és Dél-Koreába irányuló EU-s sertéshús-export azonban jelentősen megnőtt. Az Egyesült Államok is, mintegy 36%-kal, 72 ezer tonnára növelte beszerzéseit.