fbpx

Jó hír az állattartóknak, megjelent a támogatási pályázat

Írta: Kohout Zoltán - 2024 december 26.

A gazdálkodók január 1-től a támogatási konstrukció keretében állategységenként évi bő 215 eurós, vissza nem térítendő támogatásban részesülhetnek az ötéves kötelezettségvállalási időszakban.

Az Agrárminisztérium meghirdette a hazai kiskérődző-állományok állatjóléti körülményeinek javítását célzó új pályázati felhívását a Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv (KAP ST) keretei között. A támogatási kérelmek benyújthatók 2025. január 20. és -tól február 20-ig. Az agrártárca célja az uniós agrártámogatások felhasználásával a lehető legnagyobb mértében növelni a nagyobb hozzáadott értéket képviselő, állattenyésztéshez kapcsolódó támogatási konstrukciókat és az azokhoz kapcsolódó pénzügyi források nagyságát. A mostani felhívás továbbra is négy kötelezettséggel segíti elő a juh- és kecskeállományok tartási, takarmányozási és higiéniai körülményeinek javítását (technológiába épített körömápolás, belső élősködő /endoparazita/ fertőzöttség ellenőrzése és szakszerű védekezés, a külső élősködők /ektoparaziták/ elleni védekezés, különös tekintettel a legyek, szúnyogok, nyüvek elleni védekezésre, illetve ásványianyag-kiegészítés). A gazdálkodók a támogatási konstrukció keretében állategységenként évi 215,18 euró összegű, vissza nem térítendő támogatásban részesülhetnek a 2025. január 1-jével induló 5 éves kötelezettségvállalási időszak alatt.

A szektor támogatása azért is kiemelten fontos, mert mind a juh-, mind a kecsketartásban stagnálás, lefelé tartó trendek érvényesülnek. Mint nemrég megírtuk, az idei év első háromnegyed évében a hazai vágóhidakon levágott juhok száma már alig haladta meg a 33 ezret. Ez 6%-nál is nagyobb visszaesést jelent az előző év azonos időszakához képest. A szerint a juhállomány 912 ezer darab volt 2024. június 1-jén, ami 3,7 ezres csökkenés az egy évvel korábbi létszámhoz képest (-0,4%). A juhágazat fokozatos szűkülése, a vágások számának visszaesése – lásd összefoglalónkat – azért is szomorú, mert a 2027-ig tartó Közös Agrárpolitika (KAP) számos új támogatása a korábbiaknál több jogcímmel segítik a gyepre alapozott, extenzív állattartást. Kérdés, hogy az enyhülő inputanyagárak, a javuló takarmányhelyzet, a plusz támogatások, illetve az Európában erősödő juhhúskereslet ad-e új lendületet a szektornak. Igaz, lehetséges, hogy a csökkenő export trendje megfordul, mivel a magyar eredetű juh és juhhús megítélése, kereslete kedvező. A kiskérődzők másik fontos szegmensében, a kecskeállományt illetően folyamatosan a csökkenés. A KSH december 1-jei állatállományait összevetve a kecskéknél 2023-ban 23,7%-kal esett vissza az előző év ugyanezen időszakához képest. A kecskék száma 31 ezer volt tavaly, ami körülbelül a harmada annak, amennyi az ezredfordulón volt Magyarországon.