Míg korában még a kenyérreceptúrát is átírták a kisebb búzaimport érdekében, a 24-25-ös szezonban majdnem a dupláját vásárolják az olcsó orosz alapanyagból.
Mozgalmas importőrlista
A 2024/25-ös szezonban Egyiptom átveszi Törökország első helyét az orosz búzaimportőrök listáján, miután 5,3 millió tonna orosz búzát vásárol(t). Ez 1,8-szor több, mint egy évvel korábban (2,9 millió t) – írja az Interfax a Rusagrotrans JSC kimutatásai alapján. Banglades először került a második helyre 2,14 millió tonnával (korábban 1,9 millió tonna), így Törökország már a 3. helyen van alig több mint 2 millió tonnával. Sőt, ez várhatóan tovább csökken, miután a törökök közel másfélszeresére csökkentették az oroszországi importot az importkorlátozásokkal. Algéria 1,7 millió tonnával (egy évvel ezelőtt 1,49 millió) a negyedik helyen végzett az orosz gabonaimportőrök sorában, Kenya pedig 1,35 millió tonnával az ötödik helyen. Ezzel Irán – aki katonai exporttal támogatja az oroszokat – is kevesebbet vásárol, egyrészt az ottani jó termés, másrészt a szankcionált állam fizetési problémái miatt. A jó termés miatt Pakisztán egyenesen betiltotta az orosz búza behozatalát.
Olcsóbb recept
Mint ősszel megírtuk, Egyiptom azt tervezte-tervezi, hogy tavasztól a kukoricalisztet 1:4 arányban keverik búzaliszttel, hogy 1 millió tonna étkezési búzát takarítsanak meg a sütőiparban. A kukoricaliszt bevezetése sütőipari alapanyagként jelentős mennyiségű keményvalutát spórolna az egyiptomi költségvetésnek, és erősítené a hazai termesztésű gabonafélék piaci-jövedelmi pozícióját. Mindez az európai búzaexportőröket is negatívan érinti, hiszen a francia, az ukrán és más beszállítók érdekeltek (voltak?) az egyiptomi vásárlásokban. Az ország nemrég egyébként már lassított: az idei, 4 millió importtervből egyelőre csak kis mennyiséget hívott le.