Majdnem 300 öntözési közösség alakult az utóbbi években, így 1211 öntözéses projekt keretében sikerült 80 ezer hektárral növelni az aggasztóan kevés öntözött terület nagyságát hazánkban. Évszázadokig az volt a program, hogy megszabaduljunk a szántókat, kertészeteket fenyegető, elárasztó víztől. Most az a cél, hogy megfogjuk, amit csak lehet.
A védművek után a vízkészlet az új kihívás
Új korszak kezdődött a magyar vízügy történetében, ezután már a vízkészletek védelme a legfőbb feladat – mondta V. Németh Zsolt, az Energiaügyi Minisztérium (EM) államtitkára a Vízgazdálkodási Tárcaközi Bizottság első ülése után Farkas Sándor agrárminisztériumi államtitkárral közösen tartott sajtótájékoztatón. A védművek mintegy 450 milliárd forintos fejlesztése lezárult, eztán a felelős vízgazdálkodás, a vízkészletek védelme a legfőbb feladat. Eddig évszázadokon át év elején a víz leeresztése volt a feladat, most már a megtartása. Az új mottó: vizet a tájba! – mondta a szakember. Jelenleg 15 megyében 118 helyszínen végeznek vízvisszatartást, vízkivezetést pedig 42 helyszínen. Ez 150 millió köbméter vizet jelent. Ehhez járul még a Tisza-tó 104 millió köbméternyi vízzel, ami együtt a Velencei-tó nyári vízmennyiségének ötszöröse.
Új rekonstrukciós program indul
Az EM államtitkára elmondta: többéves rekonstrukciós program indul idén az AM és az EM közös előterjesztésében. Az Országos Vízügyi Főigazgatósággal és gazdák képviselőivel együttműködve határozzák meg a munkálatok sorrendjét és körét. Az első ütemben 300 kilométernyi csatornakapacitás bővítése, 133 vízműtárgy, 7 szivattyútelep és 7 őrtelep építése és korszerűsítése szerepel. Már ezek a fejlesztések 5 millió köbméterrel növelik a tárolókapacitást a gazdáknak. Például a mórahalmi vízművek fejlesztésére eddig 1,5 milliárd forintot fordítottak, idén további 2,2 milliárdot fognak. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság a gazdáknak, ingatlantulajdonosoknak egy applikációt indított, amely országszerte helyrajzi számmal jelzi a vízvisszatartási lehetőségeket, illetve, ahol be lehet jelenteni az ilyen igényeket.
290 közösség, 80 ezer hektár
Farkas Sándor kiemelte: új fejezet a magyar vízügyben a fenntartható vízgazdálkodási közösségek létrehozása is – már 287 ilyen jött létre –, ezek révén 80 ezer hektárral bővült az öntözhető terület. Emellett fontos a talaj vízmegtartó képessége is, hogy az egyre kevesebb csapadékból minél többet biztosítsanak a növényeknek. Hozzátette, 2016 és 2024 között 1211 öntözéses projekt indult 177 milliárdos összértékben. Folyamatban van még további 65,8 milliárd forintnyi hasonló fejlesztés, emellett pedig külön pályázati lehetőségeket is biztosítanak a gazdáknak.