Az Agrotrend Csoport szervezésében már 11. alkalommal kereste a szakmai zsűri – ezúttal 10 kategóriában – azokat az agrárszakembereket, akik nemcsak hivatásukban, munkájukban, de társadalmi szerepvállalásukban is kiemelkedőt nyújtanak. A januári zsűrizés alkalmával kiválasztott 10 kategóriagyőztes Egerben vehette át díjait.

A gazdálkodó és a természetvédő között lehet enyhíteni a távolságot
A klímaváltozás, a környezet védelme, a hatékony gazdálkodás összefüggéseire és kérdéseire keresett választ külföldi tanulmányai alatt Szunyogh András, aki az amerikai, ausztrál és angol válaszokat megtalálva regeneratív gazdálkodásba fogott a zalai családi gazdaságukban. Célja, hogy tíz Akhal teke lovával és száz Red Aberdeen Angus húsmarhájával egy természettel együttműködő mintabirtokot hozzon létre. A fiatal állattenyésztő gazdálkodása a külterjes állattartás újragondolásán alapul. Meggyőződése, hogy az extenzív állattartás alapjaiban határozza meg a magyar táj alakulását, annak fenntartása a hagyományos mezőgazdasági értékeken túl a magyar táj és a biodiverzitás megőrzéséhez is hozzájárul. Ezen az ideológián felül folyamatosan monitoringozza a területét, és a kapott eredmények alapján igazít a gazdálkodási gyakorlatán. Ezért állattartásának fókuszában a tervezett legeltetéssel, napi szakaszolással létrehozott élőhelyek megőrzése, javítása áll, a hatékonyság javítása mellett pedig a természetvédelmi szempontokra is nagy figyelmet fordít. Az egész éves legeltetéssel jelentősen csökkennek a bálakészítéssel járó költségei, valamint az állomány étrendje is folyamatosan követi a vegetáció összetételének évszakos változását, segíti az állatok legelőhöz történő adaptációját, és javítja az egészségüket.
A kísérleti jelleggel bevezetett legeltetésmenedzsmentjéhez elengedhetetlen a teljesítményalapú szelekció, a minimális inputfelhasználás ugyanúgy, mint a téli legeltetés, amikor a nyáron, illetve ősszel meghagyott füves legelők szolgálják csak a jószágokat.
A regeneratív gazdálkodása és szakaszos legeltetése nemcsak mozgásban tartja az állatait, hanem levezeti a stresszt, hozzájárul a területek pihentetéséhez, azok vízvisszatartó képességének kialakításához is. Módszere egyedülálló a régióban, példaként szolgál a környékbeli állattartó gazdálkodóknak – akár a szlovén, osztrák oldalon is, elősegítve ezzel az együttgondolkodást. Emellett a gazdálkodó a világ vezető regeneratív képzései alapján összegyűjtött tudását és a saját tapasztalatait gazdatársaival is tervezi megosztani, leendő mintagazdaságába külföldi mentorait is invitálja, hogy a személyes benyomás ereje is hozzájáruljon a regeneratív gazdálkodás hazai terjedéséhez.
Fotó: Agrotrend Csoport