A mezőgazdaság hitelállománya 0,8%-kal 1048 milliárd forintra csökkent 2023-hez képest. A kedvezményes hitelek aránya 64 százalékot, míg a piaci hitelek részesedése 36%-ot tett ki tavaly év végén. Jó hír, hogy bár romlott a hitelportfólió minősége, a nemteljesítő gazdaságok aránya csökkent.

Az egyéni gazdaságok hitelállománya 0,6%-kal 376 milliárd forintra nőtt. Az egyéni gazdaságokon belül a legnagyobb arányt kitevő beruházási hitelek (66%) 2,4%-kal 249 milliárdra csökkentek. A hitelek többsége a szántóföldi növénytermesztők finanszírozását szolgálta. Az egyéni gazdaságok által újonnan felvett hitelek összege 11,7 milliárd forinttal maradt el az egy évvel korábbihoz képest.
A mezőgazdasági társas vállalkozások hitelállománya 1,6%-kal 672 milliárd forintra csökkent. Ebben a csökkenésben főként a hosszú lejáratú forgóeszközhitelek játszottak szerepet. A hitelállomány legnagyobb részét az állattenyésztési ágazat használta fel. A társas vállalkozások újonnan felvett hiteleinek volumene 44 milliárd forinttal volt alacsonyabb, mint az előző évben.
Továbbá, míg a garantált mezőgazdasági hitelek állománya dinamikus növekedést mutatott, a lízingcégek által kezelt szerződések száma és a kapcsolódó tőkekintlévőség mérséklődött.
A jegybanki alapkamat és a mezőgazdasági hitelek kamatlába is csökkent. A piaci forinthitelek kamata minden mezőgazdasági alágazatban nagyobb mértékben mérséklődött, mint a devizahiteleké.
A hitelportfólió minősége ugyan romlott 2024 negyedik negyedévében – adta hírül az AKI –, de a nemteljesítő hitelek aránya (NPL-ráta) szinte minden mezőgazdasági alágazatban és hiteltípusban javult – vagyis kevesebb ügyfél esett fizetési késedelembe. Az élelmiszeripari alágazatok túlnyomó részében is enyhe javulás mutatkozott az előző év azonos időszakához képest.