A GOF Hungary Kft. dunaföldvári telephelyén járva mutatjuk be a hazai piacon elsőként beüzemelt 13 csatornás MEYER CG.A UV optikai válogatót.
A toxinos kukorica esete
Egyre súlyosabb probléma a kukorica toxinszennyezettsége, tavaly sok tétel a magas toxintartalom miatt eladhatatlanná vált, vagy csak lényegesen alacsonyabb áron volt értékesíthető. A takarmánygyártók és a -kereskedők is keresték a megoldást, hisz az állati takarmányozásra szánt kukorica aflatoxin-határértéke legfeljebb 20 ppb lehetett. Technikailag még egy ilyen szélsőséges évben sem lehetetlen ezt garantálni, az ilyen szintű válogatáshoz azonban precíziós technológia szükséges.
A rendszer lelke a speciális UV-fény és a Maglev 3.0 fúvókarendszer
A MEYER optikai válogatógépe a különleges UV-megvilágításon alapuló szennyezésérzékelés mellett egyedi fúvókarendszert alkalmaz. A saját szabadalom alatt álló Maglev 3.0 technológia másodpercenként akár 1200 nyitási-zárási ciklusra képes, így a válogatás pontossága és hatékonysága is kiemelkedő.
Az optikai válogatásnak több gyártó is mestere, de ilyen nagy kapacitású és ár-érték arányban is kiemelkedő megoldással a MEYER-nek nincs versenytársa a piacon. Ráadásul a MEYER portfóliójában kapacitásigény alapján mindenki megtalálhatja a saját optikai válogatóját, nemcsak egy dunaföldvári méretű gabonafelvásárló. A gyártó képes kiszolgálni a kisebb családi gazdaságoktól a nagyipari felhasználókig mindenki igényeit, nemcsak az aflatoxin-szennyezettség csökkentésében, de általános optikai válogatási feladatokban is.
Kapacitás: a számok magukért beszélnek
Az egy hónapja beüzemelt 13 csatornás gép akár 35 tonna kukoricát is képes óránként feldolgozni, amit gyakorlati mérések is visszaigazolnak már. A telep napi átlagban 300 tonna kukoricát kezel, a tisztítást folyamatos toxinmérések kísérik: csak olyan tétel hagyja el a telephelyet, amely megfelel a szigorú határértékeknek.
Nem csak a gép számít – rendszerben kell gondolkodni
Az optikai válogatás önmagában nem jelent megoldást, együtt kell járnia a mechanikai tisztítással és a megfelelő porleválasztással is, mivel a finom por is nagy mennyiségű toxint tartalmazhat. A GOF Hungary Kft. dunaföldvári telephelyén a gép által leválasztott frakciók egy biomassza-alapú szárítóban hasznosulnak újra, így a hulladék is energiává alakulhat.
Stabil háttér, gyors szerviz, egyszerű kezelhetőség
A készülék beüzemelése ezen a telephelyen három nap alatt zajlott le, a napi működtetés pedig azóta sem igényel különösebb szakértelmet: a gép két műszakban, önállóan dolgozik. A karbantartási és esetleges javítási feladatokat egy lengyel mérnökcsapat látja el, a gépkezelők pedig szükség esetén magyar nyelven napi kapcsolatot tarthatnak a hazai képviselettel.

A MEYER gépeivel ezentúl a toxinszennyeződések kiszűrésére is tudunk hatékony technológiát kínálni.
„Cégünk – az Innováció & Projekt Mérnökiroda Kft. 2024 őszén kapott felkérést a GOF Hungary Kft.-től egy aflatoxin-szennyezettség csökkentésére alkalmas tisztítórendszer kiépítésére. Ennek eredményeképpen, a MEYER-rel együttműködve már nemcsak gabonaszárító üzemek kiszolgálása, illetve saját fejlesztésű gáz nélküli szárítási technológia telepítése, de az optikai szeparátorrendszerek kulcsrakész kiépítése, valamint azok telephely-specifikus integrálása is a tevékenységi körünkbe tartozik. Az optikai válogatórendszer kiválasztása során kiemelten fontos szempont volt számunkra a megfelelő ár-érték arány, amelyben a MEYER jelentős előnyt mutatott más ismert gyártókhoz képest. A döntést a MEYER-rel szerzett korábbi pozitív tapasztalataink is megerősítették. A berendezés közel egy hónapja tartó üzemszerű működése során eddig kizárólag pozitív felhasználói visszajelzéseket kaptunk, tapasztalataink szerint kiemelkedő kapacitás mellett is megbízható pontossággal végzi az aflatoxinnal szennyezett kukorica vizsgálatát és szeparálását” – nyilatkozta Kiss Tamás ügyvezető.
Kapcsolat: MEYER Europe
+36 70 703 7940
[email protected]
www.meyer-corp.eu

Képek forrása: Horizont Média Kft.