fbpx

Állami öntözési terv az aszálykárok megelőzésére

Írta: Kohout Zoltán - 2025 május 12.

A mezőgazdasági termelők és a vízügyi ágazat szereplői összehangolt, célzott támogatási rendszerre számíthatnak az aszálykárok megelőzése és enyhítése érdekében.

Ezt hangsúlyozta Hubai Imre, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára Orosházán. Állami cselekvési tervet dolgoznak ki a súlyosbodó időjárási szélsőségek, különösen az aszály hatásainak kezelésére, amelyben kiemelt szerep jut az öntözésfejlesztésnek és a vízgazdálkodás megerősítésének.

öntözőgép
Fotó: Horizont Média/Kohout Zoltán

Öntözőtelep-korszerűsítés is

Stratégiai cél, hogy a Közös Agrárpolitika (KAP) keretében nyújtott támogatások révén versenyképesebbé váljon a magyar mezőgazdaság és élelmiszeripar. A 2023–2027-es időszakra vonatkozó KAP Stratégiai Terv mintegy 5400 milliárd forintos forrást biztosít, ennek több mint fele, 2900 milliárd forint a vidékfejlesztési pillérre jut. Prioritást élveznek a gazdaságfejlesztést és a termelési hatékonyságot célzó beruházások, a mezőgazdasági termékek feldolgozásának fejlesztése, az öntözési infrastruktúra bővítése, a generációváltás ösztönzése a mezőgazdaságban.

Az eddig meghirdetett több mint 38 pályázati konstrukció összesen 1389 milliárd forint értékű fejlesztési forrásra adott lehetőséget. Ezek közé tartozik az öntözőtelepek korszerűsítése, valamint a terménytárolási és vetőmag-előállítási kapacitások bővítése is.

Kiemelt figyelem az új generációra

A fiatal gazdálkodók külön támogatási csomagban részesülnek: számukra 79 milliárd forintos keretösszeg áll rendelkezésre, amelyből akár 75 millió forint egyéni beruházási támogatás is igényelhető. A generációváltás elősegítése kulcskérdés a magyar mezőgazdaság jövője szempontjából, és a kormány célja, hogy vonzó és kiszámítható lehetőségeket kínáljon a pályakezdők számára. Hubai Imre szerint a gazdatársadalom részéről töretlen az érdeklődés a beruházási lehetőségek iránt: a beadott pályázatokra érkező igények sok esetben jelentősen meghaladják a rendelkezésre álló forrásokat. Ez világosan mutatja, hogy a termelők hosszú távon is elkötelezettek az innováció és a fejlesztés iránt. A beruházások megvalósítását különféle pénzügyi könnyítések – például biztosítékmentes előleg és kamattámogatás – is segítik.