fbpx

Amerikai sertéshús: a britek attól félnek, mikor jön Trump

Írta: Kohout Zoltán - 2025 május 19.

Hiába lobbizott személyesen Donald Trump amerikai elnök is, az Egyesült Államok sertéshústermelői továbbra sem jutottak be a brit piacra – írja közleményében az Egyesült Királyság Országos Sertéstenyésztő Szövetsége (NPA).

bögre, sertés
Fotó: Shutterstock

Bár az Egyesült Királyság és az USA közötti kereskedelmi megállapodás 13 ezer tonna marhahús kölcsönös exportját, valamint 1,4 milliárd liter amerikai etanol vámmentes exportját engedélyezi a brit piacra, a sertéshús nem került be a csomagba. Az USA továbbra is komoly nyomást gyakorol a tárgyalásokra, mivel a megállapodás kilátásba helyezi, hogy „ésszerű tárgyalási időszakot követően” az Egyesült Királyság preferenciális alapon csökkentheti bizonyos amerikai termékek vámtételeit. Az NPA szerint ez nyíltan jelzi, hogy az amerikai sertéshús továbbra is kiemelt fontosságú ágazat az Egyesült Államok számára, amit Trump közvetlen beavatkozása is alátámaszt.

Állatjóléti-minőségi elvárások az USA-val szemben

A brit szakmai szervezet ugyanakkor hangsúlyozza: az amerikai sertéshúst csak akkor szabad beengedni a brit piacra, ha az ugyanazoknak az állatjóléti és termelési előírásoknak felel meg, mint amelyeket a brit gazdáknak be kell tartaniuk. Egyes, az USA-ban legális termelési gyakorlatokat ugyanis már régóta betiltottak az Egyesült Királyságban. Ez egyrészt aláássa a brit gazdák törekvéseit a fenntarthatóbb, etikusabb állattartásra, másrészt tisztességtelen árversenyt is okoz, hiszen az amerikai költségek jelentősen alacsonyabbak lehetnek.

Az NPA szerint a jövőbeni kereskedelmi megállapodásokban kulcsfontosságú, hogy egyenértékűség legyen a termelési normákban. Ennek hiányában ugyanis az olcsóbb, de kevésbé fenntartható és állatbarát módon előállított importtal nemcsak a brit mezőgazdaságot, hanem a környezeti és etikai célokat is veszélyeztethetik.