2025 májusában a hazai nyerstej termelői átlagára 200,88 forint/kilogramm volt – derül ki az AKI PÁIR friss adataiból. A zsír- és fehérjetartalom enyhe romlása, valamint az alapár 1%-os csökkenése következtében az ár havi szinten szintén 1%-kal mérséklődött. Ugyanakkor éves összevetésben 22%-os emelkedést regisztráltak.
A nyerstej felvásárolt mennyisége májusban 2%-kal nőtt az áprilisihoz képest, míg a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva 1%-kal csökkent. A termék exportára 180,88 forint/kilogrammra emelkedett, ami havi szinten 3%-os, éves szinten pedig 36%-os növekedést jelent – még így is 10%-kal maradt el a hazai termelői átlagtól. A nyerstej kivitele ugyanakkor 24%-kal visszaesett az egy évvel korábbi szinthez képest – jelentette az Agrárközgazdasági Intézet.
Termelői kihívások a tejágazatban
Harcz Zoltán, a Tej Terméktanács ügyvezető igazgatója szerint a hazai tejtermelők jelenleg többirányú nyomás alatt állnak. A termelés hatékonysága érdekében kulcsfontosságúvá váltak a takarmányozási és genetikai fejlesztések, illetve a környezetvédelmi beruházások – például a trágyakezelés és az energetika területén.
Az időjárási szélsőségek, az aszály és az árfolyam-ingadozások növelik a termelési kockázatokat, miközben a piaci környezet sem kedvező: a tejfogyasztás visszaesése, a kiskereskedelmi terhek, valamint az olcsó import – különösen a keleti import tej és tojás, valamint a növényi tejhelyettesítők – tovább nehezítik a gazdák helyzetét.
Harcz Zoltán kiemelte, hogy az uniós pályázatok iránt továbbra is nagy az érdeklődés az állattartó telepek és élelmiszeripari üzemek modernizációjára. Emellett szükségesnek tartja a kereskedelempolitikai eszközök újragondolását is, hogy a hazai termelők versenyképesek maradhassanak.
Nemzetközi trendek röviden
EU, Új-Zéland, USA: 2025 áprilisában a nyerstej ára az EU-ban és Új-Zélandon stagnált, míg az USA-ban 5%-kal csökkent. Világpiac (Óceánia, 23. hét): A teljes tejpor ára 46%-kal, a cheddar sajté 15%-kal, az ömlesztett vajé 9%-kal, a sovány tejporé 6%-kal nőtt 2024 azonos hetéhez képest. A sport piacokon Olaszország: 64 euró/100 kg nyerstej (biotej: 75,5 euró); Hollandia: 52 euró/100 kg; német és osztrák importtej: 59,5 euró/100 kg; tejszín (EU): 355–360 euró/100 kg körül; Kempteni árutőzsde (25. hét); ömlesztett vaj: 749 euró/100 kg (13%-os éves növekedés); sovány tejpor: 245 euró/100 kg (1%-os csökkenés). A vaj ára 238%-kal, a tejporé 40%-kal haladta meg az intervenciós árszintet.