Fokozott járványvédelmet javasol a magyar hatóság a délnyugati határnál a házisertés-állományokban tapasztalt sertéspestis-kitörések miatt.
Nő a kockázat
Mint a napokban az Agrárágazat is beszámolt róla, a szarvasmarhákat veszélyeztető bőrcsomósodáskór mellett más fenyegetés is éri az állattartókat, Horvátországban újra megjelent az afrikai sertéspestis. (A fenyegetés ténye egyébként már a tavasz elején felmerült a térségben – erről ebben a cikkben írtunk.) A Nébih mindkét ügyben szigorú ellenőrzéseket és megelőző intézkedéseket kér a gazdáktól. Az afrikai sertéspestis (ASP) jelenlétét Horvátországban a magyar határhoz közeli Jagodnjak (Kácsfalu) és Bolman (Bolmány) településeken észlelték. A házisertés-állományban igazolt kitörések miatt a vírus behurcolásának kockázata jelentősen nőtt Magyarországra nézve – figyelmeztetett a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). A hatóság fokozott járványvédelmet javasol a közepes kockázatú magyarországi vármegyékben is.

Fenyegető közelségben a fertőzés
A horvát hatóság 2025. július 10-én, majd 11-én megerősítette az ASP jelenlétét két határ menti településen, Jagodnjakon és Bolmanban. A falvak Eszék-Baranya megyében, a magyar határtól alig néhány kilométerre fekszenek, így a déli határszakasz most különösen sérülékeny.
Minden sertéstartónak ajánlott az extra védelem
A Nébih kiemelten javasolja, hogy a közepes kockázatú vármegyékben is alkalmazzák a korábban csak fertőzött területeken kötelező kiemelt járványvédelmi előírásokat. A részletes teendők a Nébih weboldalán elérhető Jó Sertéstartási Gyakorlat kiadványban is megtalálhatók. A gazdáknak kizárólag ellenőrzött forrásból, érvényes igazolásokkal rendelkező állatokat szabad vásárolniuk.
A hivatal afrikai sertéspestissel foglalkozó tematikus weboldalán friss információk érhetők el a horvát járványhelyzetről, az aktuális kereskedelmi szabályokról és a megelőző intézkedésekről.
forrás: Nébih